
NEWS: Folkekirkens Nødhjælp leverer kritisk klimabudskab til COP-præsident
Folkekirkens Nødhjælp leverer kritisk klimabudskab til COP-præsident · Pensionsselskaber frikendt for markedsdeling · Vold på plejehjem · Solar i stort skovrejsningsprojekt · Vanvidskørsel i stjålet bil · Dagens billede: Nobel Fredspris
Vi har udvalgt dagens væsentligste, informerende samt bedste nyheder til dig, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.
Folkekirkens Nødhjælp leverer kritisk klimabudskab til COP-præsident
Udsigterne til et gennembrud i COP28-forhandlingerne om global klimatilpasning er lige nu sorte som kul.
Flere olieproducerende lande blokerer for, at man når frem til resultat om finansiering til klimatilpasning i det globale syd.
Folkekirkens Nødhjælps klimarådgiver, Mattias Söderberg, på COP28 i Dubai:
– Min vurdering er, at det skyldes taktiske kalkuler i forhold til andre forhandlinger. Det betyder reelt, at forhandlingerne om klimatilpasning kuldsejler. Det er katastrofalt for de mennesker, der lider allermest under klimaforandringerne, siger han.
Folkekirkens Nødhjælp har siden august været i dialog med formandskabet for klimatopmødet i Dubai om flere investeringer til klimatilpasning, og ifølge Mattias Söderberg bør den nuværende situation ikke få forhandlerne til at give op:
– At noget så centralt kuldsejler, kan vi under ingen omstændigheder leve med. Derfor afleverer vi – Folkekirkens Nødhjælp og en række udviklingslande i fællesskab – i dag et kritisk klimabudskab til COP-præsident, Sultan Al Jaber, om behovet for en klar ramme og finansiering af klimatilpasning.
Budskabet leveres på et klimatilpasningsmøde i Dubai, som Folkekirkens Nødhjælp er vært for. Mattias Söderberg siger:
– Der er akut behov for finansiering til klimatilpasning – og jo længere tid vi venter, desto større bliver udgifterne i sidste ende. Det er i verdens fælles interesse, og til sidst vil fornuften vinde over de kortsigtede økonomiske interesser.
Ifølge Mattias Söderberg betaler det globale nord lige nu kun 21 milliarder dollars om året til klimatilpasning til det globale syd, selvom man har forpligtet sig til det dobbelte. Men selv hvis det globale nord levede op til de nuværende forpligtelser, er det ikke nok. Finansieringsbehovet er 10-18 gange større ifølge den nyeste forskning fra FN’s Miljøagentur UNEP.
Folkekirkens Nødhjælps bekymring for den manglende finansiering til klimatilpasning deles af den danske befolkning. I en ny undersøgelse foretaget af Epinion for Folkekirkens Nødhjælp fremgår det, at 72 procent af danskerne finder det vigtigt, at Danmark hjælper fattige lande med at tilpasse sig klimaforandringerne.
– Det er afgørende med global solidaritet i kampen mod klimaforandringerne og glædeligt, at danskerne er klar til at bidrage til klimatilpasning i det globale syd, siger Mattias Söderberg.

Læs også: 9 ud af 10 danskere er klimabekymrede – men ny klimafond tænder håb
Pensionsselskaber frikendt for markedsdeling
Pensionsselskaberne PKA Pension og PKA+ er ved Retten i Lyngby blevet frikendt for at have overtrådt konkurrenceloven i forbindelse med et bud på pensionsordninger for Salling Group.
Retten i Lyngby har frikendt de to pensionsselskaber ‘PKA+ Pension Forsikringsselskab A/S’ (PKA+) og ‘Pensionskassernes Administration A/S’ (PKA A/S) for at have brudt konkurrenceloven ved at aftale at opdele markedet for livs- og pensionsforsikringer med det konkurrerende selskab ‘Danica Pension, Livsforsikringsaktieselskab’ (Danica).
De to selskaber havde sammen med Danica aftalt at afgive et fælles bud, da Dansk Supermarked A/S (nu Salling Group A/S) i 2018 indhentede tilbud på en firmapensionsaftale for medarbejdere og ledere i koncernen.
Retten har afgjort, at Danica Pension og PKA A/S og PKA+ ikke var aktuelle eller potentielle konkurrenter i forhold til det konkrete udbud, og at det fælles bud dermed ikke var i strid med konkurrenceloven.
Sagen startede tilbage i 2018, hvor både Danica og PKA A/S selv kom til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen og indgav ansøgninger om straflempelse efter konkurrenceloven. Efterfølgende politianmeldte Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen de to selskaber for at have overtrådt konkurrenceloven. Siden ansøgte PKA+ selvstændigt om straflempelse.

Læs også: Pensionsselskaber tiltales for at overtræde konkurrenceloven
Vold på plejehjem
Lørdag udøvede en dement mandlig plejehjemsbeboer vold mod en kvindelig medbeboer. Og søndag er kvinden afgået ved døden … Sydøstjyllands Politi modtog lørdag klokken 11.30 en anmeldelse fra plejehjemmet ‘Kongenbro centret’ i Christiansfeld om, at en 74 årig mandlig dement beboer havde udøvet vold mod en 99 årig kvinde, der også boede på Kongenbro centret. Kvinden havde pådraget sig nogle skader og var blevet bragt til skadestuen.
Søndag klokken cirka klokken 8.40 modtog Sydøstjyllands Politi orientering om, at kvinden var afgået ved døden.
I anledning af hændelsen er der indledt de relevante undersøgelser på gerningsstedet med videre og afhøringer og indhentelse af lægefaglige informationer. Det vil gå noget tid, før alle elementer i hændelsen er klarlagt.
De pårørende er underrettet og Sydøstjyllands Politi er i dialog med Kolding Kommune. Sydøstjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger eller vurderinger af hændelsen på nuværende tidspunkt, da undersøgelserne forsætter.
Henvendelser om plejehjem og forholdene dér med videre skal rettes til Kolding Kommune.

Læs også: Aarhusianske plejehjem skal dufte og lyde af hjem
Solar i stort skovrejsningsprojekt
Solar i stort skovrejsningsprojekt, hvor de de skal plante 1,5 millioner træer. Solar har erhvervet sig jord i Letland til skovrejsning med ambitionen om at plante 1,5 millioner træer inden for de næste tre år.
Solar, en førende europæisk sourcing- og servicevirksomhed inden for blandt andet klima- og energiløsninger, har erhvervet sig 677 hektar jord i Letland til skovrejsning. Projektet er en del af Solars bæredygtighedsstrategi med et mål om at blive net-zero i sin egen drift i 2030 og at reducere sin CO2e med 25% på tværs af værdikæden.
– Solar er en ansvarlig virksomhed og stræber efter at drive en forretning, der giver tilbage til naturen. Vi er en virksomhed, der handler i stedet for bare at snakke, og vi har allerede etableret en skov med 116.000 træer i nærheden af vores hovedkvarter. I overensstemmelse med vores strategi har vi nu erhvervet os 677 hektar jord i Letland, hvoraf 430 hektar er egnet til skovrejsning med 1,5 millioner træer inden for de næste tre år, siger Jens Andersen, CEO i Solar.
Solar er en europæisk baseret virksomhed, og jorden i Letland blev derfor valgt til skovrejsningen på grund af dens nærhed. Et vægtigt argument for placeringen i Baltikum er endvidere de gunstige muligheder for skovrejsning i dette område med god beskyttelse af klassificeret skov, som er certificeret, biobaseret og modstandsdygtig over for biologiske trusler.
– Vi er glade for at kunne sætte handling bag ordene og bidrage til at værne om planeten gennem skovrejsning. Det, at landet er relativt tæt på vores selskaber, giver os mulighed for at være en del af udviklingen af skoven. Med en business case på 60 år er denne skovrejsning et langsigtet engagement i naturen. Det er altafgørende, at biodiversiteten forbedres, og at vi bidrager til et bedre klima. Træernes CO2e-optagelse kan dog også senere bruges som klimakompensation i Solars klimaregnskab, tilføjer Mette Bredkjær, Director Sustainability.
Skoven er etableret i samarbejde med HD Forest, et skovforvaltningsselskab i Baltikum, og skoven bliver FSC-certificeret.

Læs også: Forskere sætter pris på private skoves herlighedsværdig
Vanvidskørsel i stjålet bil
Lørdag klokken 15.58 fik politiet den første af flere henvendelser om føreren af personbil, der blev ført under bemærkelsesværdige forhold i Roskilde by.
Personbilen var blevet set køre ad Køgevej ved sygehuset i Roskilde by og senere i den østlige bydel, hvor førerens kørsel frem mod bl.a. rødt lys i lyskryds, kørsel på cykelstier og kørsel i den forkerte side af vejen gav anledning til anmeldelser til politiet.
Politiet kunne ud fra anmeldernes oplysninger om bilen og dens nummerplade konstatere, at der var tale om en personbil, der i løbet af fredag aften var blevet stjålet fra Vanløse i Københavns politikreds.
Flere patruljer blev sendt ud for at lede efter den stjålne bil, som en patrulje fandt på en parkeringsplads ved en fastfoodrestaurant på hjørnet af Motelvej-Køgevej i Roskilde.
Da politiet henvendte sig til den mandlige fører, der var alene i bilen, for at foretage en anholdelse, speedede føreren op og kørte væk fra stedet, så en politibetjent måtte springe væk for at undgå at blive påkørt.
Føreren kørte via Køgevej frem til frakørsel 12 Køgevej fra Holbækmotorvejens østgående spor. Her fortsatte føreren af den stjålne bil mod færdselsretningen og mistede i det våde føre kontrollen over bilen, som stødte sammen med en anden personbil, der kørte i den rigtige retning i det østgående spor på motorvejen.
Politiet kunne herefter foretage anholdelse af en 40-årig mand fra Rumænien, der ud over kørsel i den stjålne bil blev sigtet for spirituskørsel, idet han var kraftigt påvirket af alkohol under kørslen.
Den anholdte blev i en ambulance bragt til skadestuen i Køge, hvor han blev indlagt til observation for mindre skader som følge af færdselsuheldet. Han fik også udtaget blodprøver til nærmere undersøgelse for både alkohol og euforiserende stoffer.
Modparten i sammenstødet var en 48-årig mand fra Midtjylland, som også i en ambulance blev kørt til kontrol på skadestuen. Han var dog sluppet uden behandlingskrævende skader og blev udskrevet efterfølgende.
Den 48-årige modpart i uheldet havde ført en personbil, selv om han i forvejen var frakendt kørekort, så politiet sigtede ham for kørsel i frakendelsestiden i anledning af det uventede sammenstød med biltyvens bil.
Uheldsstedet i det østgående spor på Holbækmotorvejen blev afspærret, mens en tilkaldt bilinspektør foretog undersøgelse af de to implicerede køretøjer og selve uheldsstedet i relation til biltyvens hensynsløse kørsel.
Den 40-årige rumæner blev søndag fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Roskilde, efter at politiet ved en hasteundersøgelse af den udtagne blodprøve havde fået oplysninger om, at alkoholkoncentrationen i blodet oversteg to promille.
Ved grundlovsforhøret blev rumæneren ud over spirituskørsel og kørsel i en stjålet bil sigtet for at have forvoldt nærliggende fare for politiet ved fastfoodrestauranten og i forbindelse med kørslen mod ensretningen på afkørselsrampen fra Holbækmotorvejen.
Grundlovsforhøret endte med, at den 40-årige rumæner blev varetægtsfængslet foreløbigt til den 4. januar 2024.
Politiet afventer nu erklæringen fra bilinspektørens undersøgelse og forsøger i mellemtiden at få fastlagt biltyvens kørsel i Roskilde frem til uheldstidspunktet. Oplysninger, herunder for eksempler optagelser fra dashcams i bilisters køretøjer, om biltyvens kørsel i en grålig personbil gennem Roskilde by kan gives til politiet på telefon 114.

Læs også: 10 biler beslaglagt i politiaktion



