
SOMMERNEWS: Ny aftale skal styrke Dankortet
Ny aftale skal styrke Dankortet · 40-årig mand anholdt og siget for kontaktbedragerier · Tønder Festival får flot støtte · Familier i Gaza sulter · Dagens video: Voldsomme anklager · Sommerpostkort: København er klar
Vi har udvalgt dagens væsentligste, informerende samt bedste nyheder til dig, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.Læs også:
Ny aftale skal styrke Dankortet
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere. Nu bliver det mere attraktivt at vælge Dankortet, når der skal handles ind. Forligskredsen bag Dankortet, Regeringen, SF, Konservative, Radikale Venstre og Dansk Folkeparti, er enige om en aftale, der styrker Dankortet.
Aftalen gør det muligt for Nets, der ejer Dankortet, at investere i udvikling af kortet inden for den såkaldte indtægtsramme. Det er nødvendigt, hvis Dankortet skal klare sig i konkurrencen med internationale betalingskort.
Det drejer sig blandt andet om muligheden for at udstede Dankort til erhverv og give mulighed for saldokontrol, så Dankort bliver mere oplagt for unge under 18 år.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
– Vi skal fremtidssikre Dankortet. For det er et billigt og sikkert alternativ for de danske forbrugere og butikker rundt om i landet. Men Dankortet har haft det svært. Jeg er derfor glad for, at et bredt flertal af Folketingets partier nu er enige om at styrke Dankortet. Vi gør bl.a. Dankortet mere attraktivt for unge under 18, og baner vejen for, at der nu kan investeres i Dankortet, så det bliver mere konkurrencedygtigt. Et bedre Dankort med mulighed for investeringer. Alt sammen så flere også i fremtiden vil række ud efter deres Dankort, når de skal betale i butikken.
Mette Reissmann, erhvervsordfører for Socialdemokratiet, siger:
– Vi sikrer Dankortets fremtid, fordi det er bedst for danskerne, erhvervslivet og de danske foreninger at have en både sikker og billig betalingsløsning, som ikke er afhængig af udenlandske betalingskort. Derfor er jeg rigtig godt tilfreds med, at Dankortet med denne aftale kan blive mere tilgængeligt for unge under 18, for vores små erhvervsdrivende og for de mange danske foreninger. Med aftalen siger vi, at det er bedst for Danmark at have et robust, sikkert og velkendt alternativt betalingsmiddel, som sikrer, at danskerne kan købe basale livsfornødenheder, skulle der nogensinde opstå en krisesituation.
Helle Bonnesen, erhvervsordfører for Det Konservative Folkeparti, siger:
– Dankortet er et centralt betalingskort i Danmark, men det er ikke tidssvarende i forhold til mange udenlandske betalingskort. Det Konservative Folkeparti er derfor glade for, at Dankortet bliver styrket, hvilket har været efterspurgt af dele af detailbranchen. Samtidig indføres der saldokontrol, hvilket mindsker risikoen for, at danskerne bliver udsat for økonomisk kriminalitet. Det har været vigtigt for Konservative, at forbrugerne selv kan vælge, hvilket betalingskort de vil benytte, og at bankerne ikke bliver tvunget til at udstede flere Dankort. Endelig har vi lagt vægt på, at vi får en bedre og mere fair konkurrence i forhold til indløsning af Dankort-betalinger. Vi vil holde ministeren op på, at det også bliver til virkelighed.
Morten Langager, direktør i Dansk Erhverv, siger:
– Dankort er et unikt og godt betalingsmiddel som vi i Danmark skal værne om. Det er billigt og sikkert for butikkerne, og det virker allerede i dag offline uden videre udvikling. Detailhandlen er derfor glade for kortet, som både er med til at holde omkostningerne nede, og betalingssikkerheden oppe for butikkerne. Dansk Erhverv ser derfor frem til, at der kommer mar-kant flere Dankort i markedet, og at bankerne og Nets i samarbejde vil sikre yderligere udvikling af kortet. Dansk Erhverv takker Erhvervsministeren og forligspartierne for at have lyttet til behovet og hilser derfor forliget vel-kommen og ser frem til en fortsat konstruktiv proces med at fremtidssikre Dankort.
Lars Gert Lose, adm. direktør i Finans Danmark, siger:
– Bankerne bakker op om, at den danske betalingsinfrastruktur løbende udvikles og sikres, herunder også Dankortet. Fremtidens betalingsmarked skal være åbent, konkurrencedygtigt og præget af teknologisk innovation, som kommer kunderne til gavn. Og som en grundlæggende kritisk infra-struktur i Danmark, er det afgørende, at vi sikrer, at vores betalingssystemer er robuste i en turbulent verden. Det er derfor positivt, at ministeren inden udgangen af 2026 gennemfører en evaluering af den danske betalingsinfrastrukturs robusthed. I Finans Danmark har vi selv iværksat et grundigt analysearbejde for at bidrage til denne evaluering.
Esben Torpe Jørgensen, direktør for Dankort hos Nets, afslutter:
– Et konkurrencedygtigt, nationalt alternativ til internationale betalingskort er væsentligt for, at Danmark også i fremtiden har adgang til sikre, effektive og billige betalinger. Med udviklingen af nye funktioner, og med udsigten til markant flere Dankort, vil de fleste danskere i fremtiden stå stærkere – også i en krisesituation. Aftalen skaber grundlag for, at vi i fællesskab med bankerne kan fastholde og videreudvikle Dankort.

Læs også: Regler skal fremtidssikre Dankortet
40-årig mand anholdt og siget for kontaktbedragerier
En 40-årig mand fra Slagelse kommune blev mandag den 30. juni 2025 anholdt og sigtet for flere tilfælde af kontaktbedrageri mod ældre borgere.
Han er sigtet for syv tilfælde af kontaktbedrageri i Odense kommune begået mod ældre borgere i alderen 69 til 92 år. Alle forhold blev begået på to dage.
Desuden er manden også sigtet for et tilfælde af hvidvask til et beløb af 30.000 kroner. Den sigtede bliver fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Odense i morgen formiddag.
”Jeg er meget tilfreds med at have fået fat på den her mand så hurtigt. For det er virkelig skruppelløs og grænseoverskridende på den måde at målrette sin kriminalitet mod ældre mennesker, udtaer vicepolitiinspektør ved Fyns Politi Michael Lichtenstein.
Fyns Politi efterlyste manden med billede den 20. juni 2025. Vi har nu fjernet billederne og opfordrer medier og borgere til at gøre det samme.

Læs også: Ældre har svært ved at fælge med i den digitale udvikling
Tønder Festival får flot støtte
Tønder Festival modtager en million kroner i statslig støtte, der giver et markant løft til Folk Spot og mindretalsmusik …
Tønder Festival kan glæde sig over at have modtaget i alt en million kroner i støtte fra Kulturministeriet. Bevillingen fordeler sig ligeligt med 500.000 kroner til næste års udgave af eksport- og showcase-projektet Folk Spot Denmark, og 500.000 kroner til festivalens europæiske kontor for mindretalsmusik, der har base i Tønder.
Bevillingen er en vigtig anerkendelse af Tønder Festivals mangeårige indsats for at styrke både dansk og europæisk folkemusik – med særlig vægt på formidling, talentudvikling og internationale samarbejder.
– Vi er dybt taknemmelige for den opbakning, vi oplever fra Christiansborg. En særligt stor tak skal lyde til kulturminister Jakob Engel-Schmidt og folketingets øvrige partier. Flere har været en afgørende stemme i arbejdet for at sikre folkemusikkens vilkår og synlighed, siger festivalens kunstneriske leder, Maria Theessink.
Også næstformand for Tønder Festival Fond, Poul-Henrik Jensen, glæder sig over støtten fra Kulturministeriet.
– Støtten til vores europæiske kontor for mindretalsmusik er en stor anerkendelse af det arbejde, vi allerede er i gang med. Vi præsenterer på Tønder Festival i år de første initiativer, og arbejdet vil fortsætte i efteråret. Det sker for de midler, som Folketinget bevilgede i 2024. Nu kan arbejdet også fortsætte fremadrettet, og det er en vigtig investering i en musikkultur, der alt for ofte lever i skyggen. Mindretallenes musik rummer en enorm kulturel værdi og fortæller historier, vi ikke må glemme, fortsætter Poul-Henrik Jensen.
Folk Spot Denmark – folkemusikkens internationale springbræt …Folk Spot Denmark har siden 2012 været en central platform for dansk og nordisk folk- og rootsmusik med fokus på international eksponering. Projektet, som arrangeres i samarbejde med SPOT Festival, har nu atter fået økonomisk opbakning fra Folketinget – takket være især en aktiv indsats fra Charlotte Broman Mølbæk (SF).
Bevillingen betyder, at Folk Spot Denmark 2026 kan gennemføres med fuld styrke under næste års Tønder Festival.
I år præsenterer Folk Spot et stærkt line-up med både traditionsforankrede og nyskabende navne fra den moderne folkemusikscene, herunder ULD, VÍÍK, Elias Rønnenfelt, Trinelise Væring, Thorbjørn Risager & The Black Tornado og Sunbörn.
Folk Spot tiltrækker branchefolk, festivalbookere og internationale medier fra hele verden og er med til at åbne nye døre for danske og nordiske artister.
Med støtten til det europæiske kontor for mindretalsmusik i Tønder styrkes også arbejdet med at fremme minoriteters musikalske udtryk i Europa. Kontoret er en unik satsning på europæisk plan og blev etableret af Tønder Festival.
Kontorets mission er at kortlægge, formidle og støtte musikalsk kulturarv fra nationale og etniske mindretal i Europa, og støtten fra Kulturministeriet giver nu mulighed for at fortsætte og udvide aktiviteterne både lokalt og internationalt.
Fakta:
Folk Spot Denmark 2025 afholdes den 29. – 30. august under Tønder Festival.
Projektet støttes af Kulturministeriet og arrangeres i samarbejde med SPOT Festival.
Det europæiske kontor for mindretalsmusik blev etableret i Tønder i 2024.
Folk Spot-kunstnere i 2025: ULD, VÍÍK, Elias Rønnenfelt, Trinelise Væring, Thorbjørn Risager & The Black Tornado og Sunbörn.
Pengene kommer fra Udlodningspuljen. Det fremgår af udlodningsloven, at kulturministeren årligt skal fordele midlerne til kulturelle formål. Pengene kommer primært fra overskuddet fra Danske Spil A/S. Alle Folketingets partier er med i aftalen.
Tønder Festival er den 27. 28. 29. 30. august 2025. Læs mere her.

Læs også: Gode podcasts at lytte til
Familier i Gaza sulter
Familier i Gaza sulter. Alle er på grænsen til hungersnød, og situationen er fuldstændig kaotisk. Det fortæller Folkekirkens Nødhjælp
En medarbejder fra Folkekirkens Nødhjælp har lige været på markedet i Gaza by, og fortæller, at der stort set er tomme stande overalt, og forældres forgæves forsøg på at finde selv mel og ris til at mætte deres børns maver var et hjerteskærende syn.
Manglen på mad gør folk så desperate, at de også køber:
Stegeolie, der allerede er brugt flere gange
Kogevand med lidt tomatrester
En kop bouillon kogt på knogler – altså bare vand med krydderier i
Løg, solgt for 18 kroner per skive
Det er den barske virkelighed lige nu. Der er mangel på alt! Konsekvenserne bliver værre, hvis vi ikke gør noget nu.
Der kommer slet ikke nok nødhjælp ind lige nu. Men med hjælp fra vores partnere inde i Gaza uddeler Folkekirkens Nødhjælp kontanter, så familierne selv kan købe det, de har brug for på markedet. Vil du være med til at gøre det muligt? Så kan du støtte her.

Læs også: Folkekirkens Nødhjælp advarer: USA’s bistandsstop truer globale nødhjælpsindsatser




