Læs også:

Close
hasselnøddekage

Hasselnøddekage med kaffefrosting

Mad  | 

‘Kagebogen’ er en fin lille bog fyldt med opskrifter på skærekager. Nogle nye – nogle spændende og så dem man kan huske. Her får du opskriften på en virkelig lækker  hasselnøddekage med kaffefrosting. Mums siger vi bare

hasselnøddekage
Lav en lækker kage med hasselnødder … (Foto: Stine Christiansen)

Opskriften er til 12 personer

Sværhedsgrad: let

Størrelse: springform, diameter cirka 28 centimeter

Arbejdstid: 30 minutter

Bagetid: 25-30 minutter

Det skal du bruge

Kagedej:

100 g digestivekiks

100 g mariekiks

200 g hasselnødder

400 g smør

300 g hvidt sukker

5 æg str. M/L

Kaffefrosting:

1 spsk frysetørret kaffe

2 spsk koldt vand

40 g flormelis

80 g smør (stuetempertur)

200 g flødeost naturel

Øvrigt:

50 g hasselnødder, til pynt

Sådan gør du

Hasselnøddekage: Tænd ovnen på 190 grader varmluft. Blend digestivekiks og mariekiks i en minihakker til kiksemel. Hak også hasselnødderne i minihakkeren til grovkornet nøddemel.

Smelt smørret i en lille gryde og bland det med kiksemel, nøddemel og sukker i en skål.

Rør æggene i med en grydeske.

Hæld dejen i en springform med en diameter på cirka 28 centimeter, der er beklædt med bagepapir på både bund og sider.

Bag kagen i den varme ovn i 25-30 minutter. Køl kagen af i formen – den skal være helt afkølet, inden du kan dekorere med frosting.

Kaffefrosting: Opløs kaffen i vandet. Tilsæt flormelis, smør og flødeost og pisk det hele sammen med en elpisker til en cremet kaffefrosting. Fordel frostingen på den afkølede kage og drys med lidt hakkede hasselnødder.

Kagen smager også godt med topping af: cream cheesefrosting, karamelsauce samt kaffeglasur.

 

Sådan ser bogen ud:

 

kagebogen annemette voss

 

Læs også:

 

Marrakech – konstrasternes by

 

marrakech rejse farver afrika rejseguide (Foto: MY DAILY SPACE)

 

 

· Mere fra samme kategori ·