
MY DAILY NEWS: Omdiskuteret tale fører til politianmeldelse af DF-medlem og andre nyheder
Gider du ikke pløje samtlige nyhedssites igennem for at følge med? Det vil vores praktikant heldigvis
Vi har samlet dagens væsentligste morgennyheder, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.
Omdiskuteret tale fører til politianmeldelse af DF-medlem
Cheanne Nielsen afholdt en meget kontroversiel tale ved Dansk Folkepartis landsmøde i weekenden og er nu blevet politianmeldt, skriver DR.
Det er nu blevet overladt til politiet at afgøre om, Cheanne gik for vidt, da hun i sin tale blandt andet sagde:
– Udlændinge … sviner, de svindler, de stjæler, de voldtager og de dræber.
Talen er blevet diskuteret heftigt både i partiets top og på de sociale medier.
Partiformanden Kristian Thulesen Dahl har efterfølgende sagt til Politiken, at hun var for generaliserende. Hun har også selv trukket lidt i land på sin facebookprofil.
Se hele talen her:
Hund kommer hjem uden ejer
52-årig kvinde forlod sit hjem søndag for at lufte hunden, men kun hunden kom hjem, skriver TV 2.
Søndag aften omkring klokken 20 forlod Kit Hildgaard Andersen sit hjem i Horslund øst for Ribe for at lufte familiens rottweiler. Mandag morgen kommer hunden hjem igen, men der er stadig ingen spor af Kit.
Da Kit ikke vendte hjem fra sin aftentur, valgte manden at slå alarm og meldte hende savnet.
– Vi synes også, at omstændighederne giver anledning til bekymring, siger vagtchefen hos Syd- og Sønderjyllands Politi.
Syd- og Sønderjyllands Politi beder offentligheden om hjælp.
Hun er 170-175 cm høj, spinkel af bygning, lys i huden og med langt, mørkeblond hår og bar neonfarvet top, en sort kansasjakke med røde syninger, sorte overalls og sorte vandrestøvler.
Eftersøgningen fortsætter i dag.

Tim Christensen får egen guitar
Helt enestående har den danske rockmusiker Tim Christensen fået sin egen Gibson-guitar, afslører Akustikken.
Han bliver den første guitarist i Norden, der får den ære. Guitaren er akustisk og kommer til at bære navnet “Tim Christensen Gibson 1967 SJN Signature”.
Du skal være mere end ualmindelig heldig, hvis du vil have fingre i den. Den kommer nemlig kun i et begrænset oplag på 30 styks og sælges eksklusivt i Akustikken til 34.999 kroner.
Læs også:
Man crush monday: Fire mænd, der vil gøre din dag lidt bedre
Klumme: Sådan brugte jeg sociale medier til at få job som nyuddannet