
NEWS: Danskerne sætter ny pantrekord
Danskerne sætter ny pantrekord · Grundlovsforhør omkring flere indbrud · Emirates fejrer 15 år i Danmark · SPIDER-MAN: BRAND NEW DAY leverer årets største biografåbning · Straksdom: To mænd gemte 93 kilo hash på fiskekutter · Dagens video: Bjørne på afveje
Vi har udvalgt dagens væsentligste, informerende samt bedste nyheder til dig, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.
Danskerne sætter ny pantrekord
Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned …
Hedebølgen kan aflæses direkte ved pantautomaterne. Aldrig før er der pantet så mange flasker og dåser på én måned. I juli 2026 satte danskerne ny rekord ved at pante 247 millioner emballager. Det er en stigning på 10 % i forhold til juli 2025. Danskernes gode pantvaner har sikret, at de tomme dåser og flasker kommer retur og genanvendes til nye dåser og flasker igen.
Bagende sol, lange aftener med grillhygge, festivaler og havefester rimer på drikkevarer. Resultatet kan nu tælles i pantautomaterne, og i juli pantede danskerne mere en nogensinde før på én måned: 247 mio. dåser og flasker. Det er en stigning på 22 mio. dåser og flasker i forhold til samme periode sidste år, hvor rekorden dengang lå på 225 millioner. Det svarer til en stigning på 10 %.
Hedebølgen i år kan aflæses direkte ved pantautomaterne i supermarkederne, hvor danskernes gode pantvaner har sikret, at rekorden blev slået igen. Når danskerne panter deres dåser og flasker, bliver de til nye dåser og flasker. Derfor er det en god nyhed for miljø og klima, at hverken varmen, manglende dansk deltagelse ved herre-VM i fodbold eller Vingegaards styrt i Touren har påvirket pantadfærden negativt, siger Heidi Schütt Larsen, chef for cirkulær økonomi hos Dansk Retursystem.
I 2025 afleverede danskerne 92 ud af 100 dåser og flasker med pant. Tæt på 100 % af emballagerne genanvendes til nye dåser og flasker igen, når de afleveres i pant- og retursystemet.
Afgørende at så mange panter i stedet for at smide ud … Selvom danskerne returnerer de fleste drikkevareemballager med pant, er der dog stadig flasker og dåser, der ikke bliver pantet, men i stedet havner i skraldespande eller den almindelige affaldssortering i husstanden. Det er et problem, mener Dansk Retursystem.
Det er afgørende, at dåser og flasker bliver pantet og ikke ender i skraldespanden. Havner de dér i stedet, forlader de det lukkede kredsløb og bliver i stedet blandet med affald, hvor materialerne mister kvalitet og ikke bliver til nye flasker og dåser igen eller i værste fald brændt, siger Heidi Schütt Larsen.
Pantrekorden er en del af en generel tendens, hvor danskerne panter flere og flere drikkevareemballager for hvert år, der går. I 2025 pantede danskerne 2,2 milliarder flasker og dåser svarende til 6 millioner drikkevareemballager om dagen. Det sparede klimaet for udledningen af 244.000 tons CO2 i forhold til, hvis der skulle produceres nye flasker og dåser af jomfrueligt plast, glas og aluminium.
Fakta:
I juli 2026 blev der pantet flere flasker og dåser en nogensinde på én måned.
Danskerne pantede 247 millioner dåser og flasker i juli 2026, hvilket er en stigning på 22 millioner i forhold til juli 2025.
Pantrekorden i juli 2026 er en stigning på 10 % i forhold til juli 2025.
I 2025 blev der pantet 2,2 milliarder dåser og flasker svarende til 6 mio. om dagen – det højeste antal nogensinde på ét år.
I 2025 returnerede danskerne 92 % af alle pantbelagte drikkevareemballager.

Læs også: Danskerne panter for pengenes skyld
Grundlovsforhør omkring flere indbrud
Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstillede i fredags en 36-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for natten til sidste fredag at have begået indbrud i flere forretninger i Aarhus midtby.
Klokken 03.35 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at en mand havde forsøgt at bryde ind i en skønhedsklinik på Christen Købkes Gade. Det var ikke lykkedes for gerningsmanden at komme ind, men den fremmødte patrulje kunne se, at han havde knust en rude med en sten. Da politiet mistænkte, at gerningsmanden kunne finde på at vende retur, blev patruljen i nabolaget og kl. 04.42 kom der en ny anmeldelse om et indbrud samme sted.
Betjentene var lynhurtigt på stedet, hvor de nu kunne se en mand gå rundt inde i salonen. Han blev anholdt med det samme, og da han blev visiteret, fandt patruljen nogle gavekort og kontanter fra butikken i hans lommer.
Østjyllands Politi mistænker den 36-årige mand for at stå bag yderligere to indbrud samme nat:
Hos en frisør på Vesterbro Torv, hvor der var stjålet et mindre kontantbeløb – og hos en café på Karen Wegeners Gade, hvor der også var stjålet kontanter. De forhold er han også sigtet for.

Læs også: Gør sommerlivet surt for indbrudstyve
Emirates fejrer 15 år i Danmark
2026 markerer 15 år, siden Emirates for første gang landede i Københavns Lufthavn med en daglig rute til Dubai – og dermed gjorde Danmark til luftfartsselskabets første destination i Skandinavien.
Siden da har mere end 3,6 millioner passagerer rejst med Emirates mellem København, Dubai og videre ud i verden. Emirates er fortsat det eneste luftfartsselskab, der tilbyder daglig direkte flyvning mellem København og Dubai helårligt.
Det, der begyndte som én daglig afgang i august 2011, er vokset til en fast, pålidelig og betydelig tilstedeværelse i Danmark. I januar 2025 vendte den ikoniske Airbus A380 tilbage til København, et årti efter den første gang blev sat ind på ruten, og øgede kapaciteten med 43 procent for at imødekomme den stigende efterspørgsel.
Danmarks vindue til verden … Den 1. oktober 2026 udvider Emirates yderligere med en ekstra daglig afgang til det danske marked, denne gang med den nye Airbus A350, der ligesom Airbus A380 også tilbyder det anerkendte Emirates Premium Economy produkt ombord.
Via sit globale knudepunkt i Dubai forbinder Emirates Danmark med mere end 136 destinationer i 70 lande. Det gælder især en lang række destinationer i Mellemøsten, Afrika, Asien, Australien og New Zealand, som ikke betjenes direkte fra Danmark af andre luftfartsselskaber. Blandt de mest populære destinationer for rejsende fra København er Dubai, Thailand, Vietnam, Japan, Indonesien, Indien, Sri Lanka samt destinationer i Det Indiske Ocean, Sydafrika og Australien.
– Emirates’ 15 år i Danmark handler i høj grad om at styrke forbindelserne mellem Danmark og resten af verden – både for udgående rejser og i stigende grad også for indgående rejser. Ruten til Dubai spiller en central rolle for at tiltrække internationale forretningsrejsende, turister og investeringer til København. Med den nye daglige afgang fra oktober 2026 øger vi samtidig fleksibiliteten til hele vores globale netværk, hvilket giver både danske, sydsvenske og internationale rejsende bedre forbindelser, flere valgmuligheder og mere smidige rejseforløb til og fra Danmark, fortæller Morten Balk, Country Manager for Danmark.
Emirates SkyCargo, luftfartsselskabets fragtdivision, har fragtet knap 66.000 ton gods til og fra Danmark mellem 2021 og 2025. Alene i 2025 nåede eksporten via Emirates et rekordniveau på over 10.100 ton, en stigning på 22 procent sammenlignet med 2021. Ud over passagerflyenes buglastkapacitet opererer Emirates SkyCargo dedikerede fragtflyv fra København, hvilket gør Københavns Lufthavn til et af Emirates’ vigtigte fragtknudepunkter i Europa.
De største eksportdestinationer fra Danmark via Emirates er Indien, De Forenede Arabiske Emirater, Australien, Saudi-Arabien og Kina. De vigtigste eksportvarer omfatter lægemidler, fødevarer og fisk, skibsreservedele, videnskabeligt udstyr og elektronik — varer, hvor transittid, volumen og frekvens er afgørende.
Fra Lurpak til lakrids … Emirates’ 15-årige tilstedeværelse i Danmark har haft en betydelig økonomisk effekt. Luftfartsselskabets årlige operationelle forbrug i Danmark udgør 270 millioner danske kroner, mens den bilaterale handel mellem Danmark og De Forenede Arabiske Emirater nåede 6,7 milliarder danske kroner i 2024.
Omkring 3.000 danske statsborgere bor i øjeblikket i UAE, og en lang række førende danske virksomheder har etableret sig i landet, herunder Novo Nordisk, Mærsk, ECCO, Arla, JYSK, Pandora, Grundfos, LEO Pharma og Bang & Olufsen.
Emirates bidrager også direkte til dansk produktion. Luftfartsselskabet køber hvert år blandt mere danske chokolade- og smørprodukter for cirka 27 millioner danske kroner,, herunder Lurpak-smør, granola fra Joe & The Juice og ikke mindst Lakrids by Bülows chokoladeovertrukne lakridskugler, som serveres til Emirates’ First Class passagerer.
– Vi glæder os over at fejre 15 år med Emirates i Københavns Lufthavn. Mere end 3,6 millioner rejsende har fløjet mellem København og Dubai siden 2011, og ruten har udviklet sig til en vigtig forbindelse mellem Danmark og resten af verden. Når Emirates’ udvider med endnu en daglig afgang og introducerer Premium Economy produktet på begge deres daglige afgange, er det endnu et stærkt kapitel i vores tætte samarbejde. Vi ser frem til at udvikle samarbejdet yderligere og byde endnu flere passagerer velkommen i de kommende år, afrunder Peter Krogsgaard, Chief Commercial Officer, Copenhagen Airports.
15 år i tal
- Rute: København (CPH) – Dubai (DXB)
- Driftsstart: August 2011
- Passagerer siden 2011: Mere end 3,6 millioner
- Passagerer i 2025: 316.056
- Samlet fragt 2021–2025: Cirka 66.000 ton
- Bilateral handel Danmark–UAE (2024): 6,7 milliarder danske kroner
- Danske statsborgere bosiddende i UAE: Cirka 3.000
- Fly på ruten (fra oktober 2026): To daglige afgange med Airbus A350 og Airbus A380
- Destinationer via Dubai: 136 i 70 lande (inkl. Dubai)

Læs også: Kender du begrebet flyskam
SPIDER-MAN: BRAND NEW DAY leverer årets største biografåbning
SPIDER-MAN: BRAND NEW DAY slår alle rekorder. 158.163 danskere har allerede oplevet filmen siden premieren onsdag den 29. juli. Dermed leverer den årets største biografåbning og den største Spider-Man-premiere nogensinde i Danmark – samtidig med at den fortsætter sin rekordkurs verden over.
Allerede på premieredagen solgte filmen 36.441 billetter og satte nye rekorder som årets største åbningsdag, den største Spider-Man-åbning nogensinde og den største premieredag i danske biografer siden ‘Top Gun: Maverick’ i 2022. Med i alt 158.163 solgte billetter i åbningsperioden fra onsdag til søndag overgår filmen samtidig markant sommerens øvrige storfilm. Til sammenligning solgte ‘The Odyssey’ 82.157 billetter i hele sin åbningsweekend.
– Vi fulgte selvfølgelig nøje med, da ‘The Odyssey’ åbnede flot. At vi få dage senere selv åbner med næsten dobbelt så mange billetter, er helt uvirkeligt. Mange husker sommeren 2023 med fænomenet Barbenheimer, hvor ”Barbie” og ”Oppenheimer” gik hånd i hånd. Vi er glade på både egne og biografernes vegne, og vi tør godt døbe denne sommers biograffænomen SPIDEYSSEY. Eller måske bare SPIDEY, når man ser på åbningen, fortæller Frederik Malling Juul, Head of Theatrical Distribution hos SF Studios, med et smil.
Efter den rekordstore succes med ‘Spider-Man: No Way Home’ har mange været spændte på, om Peter Parkers næste kapitel kunne leve op til de enorme forventninger. De første fem dage i biograferne viser, at publikum i den grad har taget den nye fortælling til sig. For Marvel er det samtidig den næststørste åbningsdag nogensinde – kun overgået af ”Avengers: Endgame”. Succesen skyldes dog ikke kun den enorme Marvel-fanskare. SPIDER-MAN: BRAND NEW DAY formår samtidig at samle hele biografpublikummet.
– Det er sjældent, at en film rammer så bredt. Spider-Man har en enorm fanskare, men BRAND NEW DAY rører også et publikum, som normalt ikke går ind og ser superheltefilm. Det er en stærk og følelsesladet fortælling om identitet, kærlighed og det at finde sig selv – kombineret med spektakulær action. Når man samtidig har to af verdens mest populære unge skuespillere i Tom Holland og Zendaya, får man en film, der samler generationer på tværs, slutter Frederik Malling Juul.
Den danske succes afspejler en global premiere i historisk skala. SPIDER-MAN: BRAND NEW DAY har åbnet med 927 millioner dollars på verdensplan og er blevet den næststørste globale biografåbning nogensinde. Filmen leverede samtidig rekordåbninger i en lang række internationale markeder og satte rekord med en amerikansk åbningsdag på 168 millioner dollars, hvilket overgår ‘Avengers: Endgame’.

Læs også: August kulturguide
Straksdom: To mænd gemte 93 kilo hash på fiskekutter
Et godt samarbejde mellem Toldstyrelsen og Nordjyllands Politi førte sidste torsdag den 6. august 2026 til fund af 93 kilo hash ombord på en fiskekutter i Hirtshals. To mænd er efter tilståelse allerede idømt straksdomme i sagerne ved Retten i Hjørring fredag.
Under en rutinemæssig kontrol på havnen i Hirtshals fandt Toldstyrelsen torsdag eftermiddag den 6. august 2026 22,2 kilo hash på en fiskekutter (trawler), som senere skulle sejle til Grønland.
Nordjyllands Politi blev tilkaldt, og en grundig ransagning af skibet blev iværksat.
– Vores efterforskere gennemsøger så resten af skibet og arbejder natten igennem og morgenen med, og de finder yderligere 71 kilo hash i et kammer på skibet. To mænd tilstår at stå bag smugling, men faktisk ikke i forening, så der er tale om to separate sager og derfor også to fremstillinger ved Retten i Hjørring i dag, forklarer politikommissær Kasper Brix, Efterforskningscenter Hjørring, Nordjyllands Politi.
Han roser det vigtige og gode samarbejde på tværs af myndighederne – Toldstyrelsen, politiet og anklagemyndigheden – i denne sag, hvor der har været ganske kort proces fra fund til dom.
Begge gerningsmænd idømt straksdomme .. .Grundlovsforhøret fandt sted klokken 11.00 fredag den 7. august. Her blev først den ene gerningsmand, en 26-årig mand, på baggrund af sin tilståelse idømt et års fængsel for besiddelse af 22,2 kilo hash med henblik på videreoverdragelse i Grønland. Manden blev efterfølgende løsladt, da der blev indgået en aftale om senere afsoning.
Efterfølgende blev den anden gerningsmand, en 45-årig mand, så idømt 1½ års fængsel for besiddelse af 71 kilo hash med henblik på videreoverdragelse i Grønland – også på baggrund af sin tilståelse. Han blev fængslet efter grundlovsforhøret.
– Der er betydelig forskel på stofmængderne, som de to dømte var i besiddelse af, og det afspejler sig så også i, at vi efter domsafsigelsen begærede den 45-årige fortsat fængslet, oplyser anklagerfuldmægtig Julie Lauesen, anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi.
De to dømte er ikke tidligere straffet for lignende kriminalitet.

Læs også: Bagmænd bag færørsk narkosmugling anholdt




