Læs også:

Close
fly rejse norwegian

SOMMERNEWS: Knap hver anden rejser trods sygdom

Nyheder  | 

Knap hver anden rejser trods sygdom · Pilotprojekt: Nyt udstyr skal vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas · Mand idømt fængsel for adskillige indbrud · Faldet i søgning til ingeniørstudierne er stoppet · To rumænske mænd fængslet efter tyveri af sættevogn · Dagens billede: Et voldsomt angreb

Vi har udvalgt dagens væsentligste, informerende samt bedste nyheder til dig, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.

Knap hver anden rejser trods sygdom 

Mens Københavns Lufthavn forventer 10 millioner sommerrejsende gennem terminalerne i juni, juli og august, vækker en ny undersøgelse bekymring hos hygiejneekspert. Knap hver anden dansker rejser med offentlig transport, selvom de er forkølede eller har influenzalignende symptomer. Det øger markant risikoen for smitte i fly, tog, busser og lufthavne.

De kommende uger bliver nogle af årets travleste rejsedage. Københavns Lufthavn forventer 10 millioner passagerer gennem terminalerne i løbet af juni, juli og august, hvilket er 400.000 flere end sidste sommer[1]. Samtidig viser en ny undersøgelse fra YouGov, gennemført for hygiejnevirksomheden Initial, at knap hver anden dansker, 48 procent, indimellem rejser med offentlig transport som fly, tog eller bus, selvom de er forkølede eller har influenzalignende symptomer.

Det vækker bekymring hos Maria Brix Balle, der er biolog og hygiejneekspert i Initial. Hun advarer om, at sommerens store rejseaktivitet skaber gode betingelser for smittespredning.

Mange danskere tænker måske, at en forkølelse er uskyldig, når ferien først er booket. Men i tætpakkede fly, tog, busser og lufthavne kan én syg person potentielt smitte mange andre. Når næsten hver anden samtidig svarer, at de indimellem rejser trods sygdomssymptomer, bliver de gode hygiejnevaner ekstra vigtige. Det handler ikke om at gøre danskerne nervøse for at rejse, men om at understrege, at små vaner kan være med til at beskytte både én selv og andre, fortsætter Maria Brix Balle, Initial.

Risikoen er især relevant i disse uger, hvor mange mennesker er samlet på relativt lidt plads i lufthavne, flykabiner, hotelreceptioner, restauranter og ved buffeter. Samtidig møder danskerne på ferien bakterier og vira, som kroppen ikke nødvendigvis er vant til.

Undersøgelsen viser, at det især er de unge, der rejser, selvom de er syge. Blandt de 18 – 29-årige svarer 65 procent, at de indimellem rejser med offentlig transport, selvom de er forkølede eller har influenzalignende symptomer. Blandt de 30 – 39-årige gælder det 58 procent, mens tallet falder til 30 procent blandt danskere over 60 år.

Der er også geografiske forskelle. I Region Hovedstaden svarer 60 procent, at de indimellem rejser med offentlig transport, selvom de er forkølede eller har influenzalignende symptomer. Til sammenligning gælder det 35 procent i Region Syddanmark, 46 procent i Region Midtjylland, 47 procent i Region Sjælland og 39 procent i Region Nordjylland.

Det er især problematisk, hvis den syge sidder ved siden af børn, ældre eller personer med svækket immunforsvar, som har større risiko for at blive alvorligt syge. Derfor bør man tage hensyn, hvis man har symptomer. Og som minimum være ekstra opmærksom på god håndhygiejne og afstand til andre, hvor det er muligt, afrunder Maria Brix Balle fra Initial.

[1] Kilde: https://www.cph.dk/om-cph/presse/nyheder/2026/06/10%20millioner%20sommerrejsende%20i%20k%C3%B8benhavns%20lufthavn

fly rejse norwegian
Knap hver anden rejser trods sygdom … (Foto: MY DAILY SPACE)

Læs også: Kender du begrebet flyskam

Pilotprojekt: Nyt udstyr skal vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas

I et pilotprojekt afprøver to politikredse som nogle af de første i Europa et nyt apparat, der kan måle lattergas i udåndingsluft. De foreløbige tilbagemeldinger er positive.

Politiet har de seneste år kunnet konstatere markant stigende udfordringer med lattergas i trafikken, og det understreges særligt ved en række alvorlige ulykker, hvor lattergas har spillet en rolle.

Indtil nu har patruljerne ikke haft et apparat til at screene for indtaget af lattergas, når de rykker ud til ulykker eller stopper køretøjer til kontrol, som man har til alkohol og narkotika. Men det skal et nyt pilotprojekt hos Københavns Vestegns Politi og Fyns Politi forsøge at lave om på.

De to politikredse tester nemlig lige nu et nyt screeningsapparat, der skal gøre det lettere for patruljerne at screene på stedet og samtidig have en præventiv effekt hos trafikanterne, da der er større risiko for at blive opdaget.

Det er et blæseapparat, der fungerer på samme måde som et alkometer, hvor testpersonen skal blæse ind i et mundstykke, hvorefter udåndingsluften testes for indhold af lattergas.

Ligesom med alkometeret kan lattergasapparatet alene bruges som et screeningsværktøj, der giver patruljen en indikation af, om føreren har indtaget lattergas. Resultatet kan altså ikke anvendes som bevismiddel, og føreren skal derfor stadig have udtaget en blodprøve.

Apparatet åbner dog alligevel for, at markant flere personer kan testes og dermed opdages. Samtidig giver screeningen mulighed for, at færre ikke-positive personer køres til blodprøveudtagning på sygehuset.

Pilotprojektet kommer i kølvandet på de nye regler, der trådte i kraft den 10. november 2025, og som kriminaliserer kørsel under påvirkning af lattergas, idet dette kategoriseres som narkokørsel.

Blandt de første i Europa … Dansk politi er blandt de første i Europa til at teste lattergasapparatet operativt og er glade for at kunne tilføje apparatet til værktøjskassen.

Det er vigtigt for os at målrette og styrke vores indsats i forhold til lattergas i trafikken, siger Steen Harpsøe, politiinspektør i Københavns Vestegns Politi, der er en af pilotpolitikredsene.

De seneste år har politiet nemlig set en markant stigning af lattergas i trafikken.

I 2019 modtog politiet 57 anmeldelser af færdselsrelaterede sager, hvor lattergas indgik. I 2025 var tallet 866. Altså mere end en tidobling på bare seks år.

Derfor er det nye apparat kærkomment, og de foreløbige meldinger er positive:

Det er et operativt godt værktøj, der er nemt at betjene på samme måde som alkometeret. Med lattergasapparatet og de nye regler håber vi, at vi kan få lattergas – om ikke helt væk – så i hvert fald begrænset i trafikken og dermed undgå de alvorlige uheld, som vi desværre har set alt for mange eksempler på, fortæller Steen Harpsøe, politiinspektør i Københavns Vestegns Politi.

Lattergas kan spores længere end antaget … Pilotprojektet, der gennemføres i samarbejde med forskere fra de Retsmedicinske Institutter ved Aarhus Universitet og Københavns Universitet, kaster også lys på, hvor længe lattergas kan spores i kroppen.

Den seneste forskning fra Aarhus Universitet, som har anvendt lattergasapparatet i kliniske forsøg og sammenlignet med bl.a. blodprøver, giver ny viden om sporing af lattergas.

Vores foreløbige resultater indikerer, at lattergas kan spores markant længere end før antaget – både i udånding og blodprøver, fortsætter Charlotte Uggerhøj Andersen, overlæge ved Institut for Retsmedicin og Klinisk Farmakologi på Aarhus Universitetshospital.

Tidligere har der nemlig floreret en overbevisning om, at lattergas hurtigt er ude af kroppen igen, og derfor nærmest er umuligt at spore. Men den foreløbige forskning viser altså nu, at sporing fortsat kan ske nogle timer efter indtagelse.

Pilotprojektet har kørt siden den 1. januar 2026 og fortsætter som udgangspunkt frem til, at der er 50 positive screeninger. Herefter vil pilotprojektet blive evalueret og vurderet i forhold til at blive en fast del af politiets udstyr i alle politikredse.

gasometermåler lattergas politi
Sådan ser den lille måler ud … (Foto: PR)

Læs også: Nu er lattergas ulovligt

Mand idømt fængsel for adskillige indbrud

En 33-årig mand blev sidste tirsdag idømt et år og otte måneders fængsel ved Retten i Aarhus for blandt andet 11 indbrud og to indbrudsforsøg begået i en periode mellem december 2020 og april 2026.

Manden blev anholdt mandag den 6. april 2026 kort før klokken 01.00, da en patrulje blev opmærksomme på ham på Fuldenvej i Beder. På sig havde han blandt andet et koben, stjålne smykker, forskellige mindre designgenstande og elektronik.

Manden er blevet kædet til en lang række indbrud, tyverier og andre kriminelle forhold, som resulterede i, at han tirsdag den 30. juni 2026 blev idømt et år og otte måneders ubetinget fængsel for blandt andet 11 indbrud og to indbrudsforsøg begået primært i kælderrum og villaer i Aarhus og omegn.

Der er tale om en mand, som over en længere periode har begået adskillige indbrud. Jeg er derfor tilfreds med, at efterforskningen af sagerne har ført til, at gerningspersonen blev identificeret, og at han tilstod i langt de fleste indbrud og indbrudsforsøg, som vi har rejst tiltale for, og at han er blevet idømt en længere ubetinget fængselsstraf, udtaler anklagerfuldmægtig Matilde Edith Madsen fra Anklagemyndigheden i Østjyllands Politi.

Blev kørt som tilståelsessag … Retssagen blev kørt som en tilståelsessag. Den tiltalte 33-årige mand tilstod de fleste af de forhold, han var tiltalt for og fik derfor en tilståelsesrabat, således at straffen endte på et år og otte måneders fængsel i stedet for to års fængsel.

Et år og otte måneders ubetinget fængsel er en mærkbar straf, også selv om retten har taget højde for den tiltaltes tilståelse. Dommen sender et klart signal om, at domstolene ser med stor alvor på gentagne indbrud, fortsætter anklagerfuldmægtig Matilde Edith Madsen og fortsætter:

En stor del af indbruddene blev begået i kælderrum i Aarhus, hvor de mange indbrud har skabt utryghed for nogle borgere. Derfor er vi tilfredse med, at sagen nu er afsluttet med en dom, som betyder, at den dømte ikke kan begå nye indbrud, mens han afsoner sin straf.

Sommerferien er højsæson for indbrud … Østjyllands Politi oplever sædvanligvis en markant stigning i antallet af indbrud i ferieperioderne, og her er sommerferien ingen undtagelse.

Derfor patruljer Østjyllands Politi ekstra i områder med særlig risiko for indbrud, kører ud til alle anmeldelser om indbrud i private hjem og sikrer spor, sammenholder sager og vurderer, om der skal rejses tiltale mod anholdte m.m.

Vi opfordrer borgere, der rejser væk i sommerferien, til at sikre deres hus mod indbrud ved eksempelvis at følge disse råd:

  • Brug sikkerhedsbeslag på udsatte vinduer og døre
  • Lås stiger, haveredskaber og løse genstande inde, så de ikke kan bruges til at bryde ind eller knuse en rude
  • Fjern, smykker, bilnøgler, kontanter og andre værdier, så de ikke kan ses udefra
  • Klip hækken ned og lys dit hus op, så tyven bedre kan ses udefra
  • Lav en aftale med naboen om at holde øje med hinandens huse, bruge skraldespanden eller parkere i indkørslen, imens du er væk

Hvis du ser et igangværende indbrud, så ring 112, og hvis du ser noget mistænkeligt, så ring 114.

tyv indbrud hjem
Mand idømt fængsel for adskillige indbrud … (Foto: Pexels)

Læs også: Gør sommerlivet mere surt for tyvene

Faldet i søgning til ingeniørstudierne er stoppet

Efter flere års fald ligger antallet af ansøgere til ingeniøruddannelserne i Aalborg på et stabilt niveau. Det er gode nyheder for erhvervslivet, siger prorektor Anne Marie Kanstrup.

Trods faldende ungdomsårgange er antallet af unge, der vil tage en ingeniøruddannelse på Aalborg Universitet, stabilt efter flere års fald. Det viser årets søgetal til de videregående uddannelser på Aalborg Universitet. Og det er en god nyhed for erhvervslivet, der i de kommende år kommer til at mangle tusindvis af ingeniører.

Vi er meget glade for, at søgning til vores ingeniøruddannelser ligger på et stabilt niveau med pil opad. Det er et flot resultat i en tid med små ungdomsårgange. Vi uddanner ingeniører til hele Danmark, men vi ved, at de fleste bliver i den landsdel, hvor de er uddannet. Derfor er det afgørende, at vi uddanner mange ingeniører i Nordjylland. Det er en forudsætning for, at de nordjyske virksomheder kan rekruttere den arbejdskraft de har brug for. fortæller prorektor Anne Marie Kanstrup, som også hæfter sig ved at den samlede søgning til Aalborg Universitet er stabil.

I flere år faldt søgningen mod ingeniøruddannelserne, men det er nu stoppet og antallet ligger lidt over niveauet sidste år. Der er de klassiske ingeniøruddannelser, som er gået frem. Det er blandt andet Mekanik og Produktion, Maskinteknik og Bioteknologi.

Ud over at beskæftigelsesmulighederne for ingeniører er gode, så peger prorektor Anne Marie Kanstrup på, at uddannelserne åbner muligheder for at beskæftige sig med samfundskritiske emner som f.eks. rumfart, miljøindsatser, energi, byggeri og fødevareproduktion.

Søgningen viser, at de unge følger med i nyhederne, og vi kan se, at det specielt er de klassiske ingeniøruddannelser inden for byggeri, maskinteknik, mekanik, materiale og produktion, kemi og bioteknologi samt energi, som de unge søger imod. Måske fordi de giver mening midt i en AI-tid, fortsætter Anne Marie Kanstrup.

Aalborg Universitet er anerkendt som et af de bedste ingeniøruniversiteter i verden og rangeret som nummer tre i Europa efter ETH Zurich og Imperial College London.

Det betyder, at de unge kommer ind på en institution, hvor de får en forskningsbaseret uddannelse og får undervisere og faciliteter i særklasse.

Anne Marie Kanstrup peger også på, at ingeniøruddannelserne tager udgangspunkt i at løse konkrete problemer i tæt samarbejde med virksomheder og institutioner. Det kan være om alt fra at bygge en racerbil over udvikling af enzymer til at kode et plaster med indbygget teknologi.

Det tiltrækker mange, at de kommer til at arbejder med konkrete projekter, der er vigtige for virksomheder og for samfundet, siger Anne Marie Kanstrup.

Søgningen til ingeniøruddannelserne i Aalborg er gået fra 891 førsteprioritetsansøgere i 2023 til 761 i 2025, og er nu altså igen steget til 787. Førsteprioritetsansøgere er dem, som angiver, at de foretrækker en konkret uddannelse over alle andre.

Også ved optællingen af de såkaldte kvote 2 ansøgninger i foråret var der klar fremgang at spore for ingeniøruddannelserne. Faktisk lå antallet af 1. prioritetsansøgere til en håndfuld af de klassiske ingeniøruddannelser over 60 procent højere end sidste år.

Også den nye engelsksprogede uddannelse i Esbjerg Energy Engineering er kommet godt fra start med 26 førsteprioritetsansøgere og 134 ansøgere i alt. Generelt har AAU oplevet et stabilt antal ansøgere i forhold til sidste år. I alt har universitetet fået 12.581 ansøgninger. Af dem er 4.121 førsteprioritetsansøgninger.

AAC aalborg universitet ingeniør ingeniørstudiet
I flere år faldt søgningen mod ingeniøruddannelserne, men det er nu stoppet og antallet ligger lidt over niveauet sidste år. (Foto: PR)

Læs også: Færre ingeniører koster milliarder

To rumænske mænd fængslet efter tyveri af sættevogn

Syd- & Sønderjyllands Politi anmodede sidste torsdag Nordjyllands politi om at standse en lastbil på motorvejen ved Ålborg.

Sidste torsdag eftermiddag blev to rumænske mænd anholdt på baggrund af en efterforskning foretaget af Særlig Enhed for Proaktiv Efterforskning ved udlændingekontrolafdelingen UKA Vest ved Syd- & Sønderjyllands Politi.

Nordjyllands Politi standsede og anholdt klokken 14.50 sidste torsdag de to mænd på motorvejen ved Aalborg. De to mænd på 37 og 39 år blev sigtet for at have stjålet en hollandsk sættevogn på havnen i Hirtshals  til en værdi af 105.000 kroner. I sættevognen fandt politiet måleudstyr fremstillet af aluminium til en værdi på omkring 1,1 million kroner. Chaufføren blev udover tyveriet af sættevognen også sigtet for forsøg på dokumentfalsk af et transportbevis

De to rumænske mænd blev fredag fremstillet ved retten i Hjørring, hvor dommeren varetægtsfængslede dem i 4 uger efter retsplejelovens § 762, stk. 1, nr. 1.

politi
To rumænske mænd fængslet efter tyveri af sættevogn … (Foto: PR)

Læs også: Tyverier stiger i takt med varmen

Dagens billede: Et voldsomt angreb

 

· Mere fra samme kategori ·