Læs også:

Close
fredagsrock tivoli plænen

SOMMERNEWS: Norske Eurovision-tvillinger og Tina Dickow indtager Tivoli i aften

Nyheder  | 

Norske Eurovision-tvillinger og Tina Dickow indtager Tivoli i aften · 3 personer er anholdt og sigtet for røveri mod person i egen bolig i Esbjerg · Diabetes-armbånd sikrer tryghed på Grøn Koncert · Tyve tømte pengeskab og kasseapparat på campingplads · Dagens billede: Kamala Harris godt på vej · Sommerpostkort: København er skøn – også i regnvejr · Fredagsfjol: Hallooo er du klar til weekend

Vi har udvalgt dagens væsentligste, informerende samt bedste nyheder til dig, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.

Norske Eurovision-tvillinger og Tina Dickow indtager Tivoli i aften

Tvillingerne Marcus & Martinus var kun 10 år, da de i 2012 vandt det norske Melodi Grand Prix Junior. For nylig repræsenterede de Sverige ved Eurovision Song Contest med Unforgettable. I dag den 26. juli klokken 19.00 indtager de Plænen til Fredagsrock. Senere på aftenen kan Tivolis gæster opleve en af Danmarks absolut største singer-songwriters, når Tina Dickow spiller på Plænen kl. 22.00.

Fra de var ti år og vandt det norske Melodi Grand Prix Junior med sangen To dråper vann har de norske tvillinger Marcus & Martinus levet i rampelyset. I dag er de to brødre blevet voksne, men den barnlige glæde ved popmusik og Melodi Grand Prix er de ikke vokset fra. For nylig repræsenterede de Sverige ved Eurovision Song Contest med Unforgettable. F

Efterfølgende kan publikum opleve Tina Dickow, der er kendt for tryllebindende optrædener og sin inderlige lyd, spille til Fredagsrock klokken 22.00. Tina Dickow bragede igennem i 00’erne med hits som On the Run og Nobody’s Man, og igennem årene har hun føjet talrige radiohits og højt elskede live-klassikere til kataloget blandt andet hittet Copenhagen, som udkom i 2010. Til Fredagsrock farver Tina Dickow sommeraftenen med kendte numre og humor, og til koncerten kan publikum forvente at høre hende spille både de engelske og danske hits samt et par nye sommer-singler.

Marika Hakesberg, chef for Musik & Underholdning i Tivoli siger:

– Marcus & Martinus havde en fest på Plænen til deres koncert i 2016. En del år er gået siden sidst, men de to popfænomener stråler stadig klart og stærkt. Vi glæder os til endnu en popfest, når de norske tvillinger vender tilbage til Plænen. Senere på aftenen klokken 22.00 kan publikum opleve Tina Dickow, der har indtaget en særlig plads i det danske musiklandskab, som en af de store sangere og sangskrivere. Vi er glade for, at hun vil lægge vejen forbi Plænen og deler sine skønne sange med os alle.

45 artister spiller til Fredagsrock i løbet af sommeren … I løbet af sommeren 2024 optræder 45 musikere til Fredagsrock, inklusiv Marcus & Martinus og Tina Dickow. Koncerterne finder sted mellem klokken 19.00 og 22.00, med blandt andre Kind mod Kind den 2. august klokken 19.00 efterfulgt af Medina klokken 22.00. Udover koncerterne med Marcus & Martinus og Tina Dickow vil andre musikalske højdepunkter være Chris Isaak, Danser med Piger, Alex Vargas, Tim Christensen, Ida Laurberg og souldronningen Diana Ross. Sidstnævnte indtager scenen på Plænen den 9. august.

Der bliver sat punktum for Fredagsrock 2024 med danske Saveus, der lukker Fredagsrock-sæsonen den 20. september.

fredagsrock tivoli plænen
Kom til Fredagsrock i Tivoli i aften … (Foto: Rasmus BS Hansen)

Læs også: Sjove fakta om Tivolis gamle Rutschebane

3 personer er anholdt og sigtet for røveri mod person i egen bolig i Esbjerg

En 39-årig mand blev den 17. juli udsat for røveri i egen bolig. Intens efterforskning har ført til tre formodede gerningspersoner.

Den 17. juli blev en 39-årig mand udsat for røveri i sin egen bolig i Esbjerg af flere gerningspersoner. Det skete omkring klokken 15.

Siden Syd- og Sønderjyllands Politi kort efter røveriet modtog anmeldelsen, har vi efterforsket intensivt.

Efterforskningen har ledt til 3 formodede gerningspersoner, som Syd- og Sønderjyllands Politi anholdte tirsdag 23. juli i Sønderborg. Det drejer sig om en 29-årig mand, en 41-årig mand og en 22-årig kvinde. De er alle bosiddende i Sønderborg Kommune.

De 3 personer blev fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Esbjerg i onsdags. De er alle sigtet for røveri mod person i egen bolig.

I forbindelse med efterforskningen har Syd- og Sønderjyllands Politi været til stede på flere adresser i både Esbjerg og Sønderborg. I øjeblikket er vi til stede på Mådevej i Esbjerg, hvor vi forventer at være det meste af eftermiddagen.

Indbrud, jul, julen, tyv, tyveri, stjæl, farlig
3 personer er anholdt og sigtet for røveri mod person i egen bolig i Esbjerg … (Foto: Pexels)

Læs også: Fængslet for forsøg på hjemmerøveri

Diabetes-armbånd sikrer tryghed på Grøn Koncert

Grøn Koncert skydes i gang i dag, og det betyder fest og hygge over hele landet. Men for personer med diabetes kan det også give bekymring om livsfarlige situationer med lavt blodsukker. Diabetesforeningen deler lyseblå armbånd ud på Grøn Koncert for at skabe tryghed.

Hvad gør du, hvis en person med diabetes virker konfus og måske ender med at besvime, mens musikken spiller på Grøn Koncert?

Svaret på det spørgsmål bør mange flere kende til, for et lavt blodsukker kan være livsfarligt for personer med diabetes, der tager insulin, og symptomerne kan let forveksles med at være beruset.

Derfor sender Diabetesforeningen igen i år gratis festival-armbånd ud på de otte totalt udsolgte grønne koncerter over hele landet.

De over 800 lyseblå armbånd skal være med til at afværge livsfarlige situationer med et lavt blodsukker og udbrede viden om den kroniske sygdom.

– Det kan være forskellen på liv eller død at opdage et lavt blodsukker i tide – og ikke mindst gøre noget ved det. Armbåndet fortæller helt konkret andre, hvad der skal ske i en situation med et lavt blodsukker og skaber dermed en større tryghed for de mange mennesker, der kommer på Grøn Koncert – med eller uden diabetes, siger Claus Richter, adm. direktør i Diabetesforeningen og siger, at tilbagemeldingerne kun har været gode fra Grøn Koncert sidste år.

– Diabetes kan være en svær sygdom at få øje på, og mange sætter pris på, at sygdommen, der er en stille sundhedskatastrofe for det danske samfund, bliver mere synlig med armbåndet. Samtidig har det givet anledning til en masse åbne snakke om livet med diabetes. På den måde spredes vigtig viden, og mange fordomme og myter om diabetes bliver manet i jorden, siger Claus Richter.

Det er Diabetesforeningens følgere på de sociale medier, der har været med til at bestemme både tekst og farve på armbåndet: ‘JEG HAR DIABETES. Virker jeg konfus? Måske har jeg lavt blodsukker. Giv mig noget med sukker og RING 112. TAK’, står der på det lyseblå festivalarmbånd.

Koncertgængere med diabetes kan på Grøn Koncert afhente deres armbånd gratis i Information.

Diabetesforeningen har også lanceret en ny festivalpakke, der indeholder alt, hvad man behøver for at få en god og tryg festivaloplevelse med diabetes.

Festivalpakken kan købes på netbutik.diabetes.dk.

Fakta:

Mindst 358.000 danskere har i dag diabetes, og det tal vil stige til 467.000 i 2030. Det svarer til 7,7 procent af befolkningen.

2023 var det år, hvor flest danskere nogensinde fik konstateret diabetes med 25.557 tilfælde.

Det er kulhydraterne i maden, der får dit blodsukker til at stige. Holder du styr på dem, bliver det lettere at undgå højt og lavt blodsukker.

Meget lavt blodsukker (hypoglykæmi) kan føre til insulinchok, hvor du kan blive bevidstløs og få kortvarige krampetilfælde.

Højt blodsukker (hyperglykæmi) øger risikoen for syreforgiftning og følgesygdomme.

diabetes festival armbånd
Pas godt på dig selv og hinanden … (Foto: PRI

Læs også: Juli måneds kulturguide

Tyve tømte pengeskab og kasseapparat på campingplads

Da en medarbejder mødte på arbejde mandag morgen i en butik på en campingplads på Kandestedvej i Skagen, opdagede hun, at der havde været ubudne gæster på besøg om natten.

Tyvene kom ind ved at bryde et vindue op ind til et kontor, der hører til butikken, hvorefter de fandt nøglen til et pengeskab og tømte det. Derefter stjal de også penge fra kasseapparatet ude i butikken. De forlod til sidst stedet igen gennem vinduet med et større kontantbeløb.

parkeringsplads strand sommer campingplads træ
Sommer er også lig med tyverier og indbrud – desværre … (Foto: MY DAILY SPACE)

Læs også: Staycation i København

Dagens billede: Kamala Harris godt på vej

Sommerpostkort: København er skøn – også i regnvejr

Fredagsfjol: Hallooo er du klar til weekend

· Mere fra samme kategori ·