Læs også:

Close
regnbue farver

Shop i regnbuens farver

Mode  | 

Om du er til de mere pastellede nuancer eller lidt mere farve på er underordnet, for sådan er det med regnbuens farver – de er farverige, flotte og helt personlige alt efter, øjet der ser dem

Vi har samlet lidt fine forårssager, som du helt sikkert får lyst til at shoppe løs i. Lad dig inspirere af regnbuens farver.

regnbue farver
Er du klar til at shoppe i regnbuens farver … (Foto: Unsplash)

Poppery krus til kaffen og teen

Poppery er farverig popkultur, der møder håndlavede designtraditioner. Serien er lavet i samarbejdet mellem Kähler og designduoen KIMPOP, der tæller tv-personlighederne Sofie Linde og Joakim Ingversen.

Med fokus på både det visuelle udtryk og funktionaliteten er det designet ud fra et autentisk Kähler-design hentet fra arkiverne med en smuk, fremtrædende ring hele vejen rundt om kruset, der giver hånden et naturligt sted at gribe og hvile. Designet indbyder til at sidde med kruset og sanse både designet, det du drikker og verden omkring dig. Pænt og funktionelt og bare et must have …

krus kähler kimpop

Kähler krus, 199,95 kr., magasin.dk

Hårelastikker der også passer på kloden

Kooshoos hårelastikker er stærke og skånsomme mod håret, og i stilfulde farver, der matcher enhver nuance, ethvert humør og enhver stil. Disse er runde. De er hådfremstillet i Japan af 4. generations familievirksomhed, baseret på økologisk premium bomuld og naturligt trægummi. Ligesom alle andre produkter fra Kooshoo, er de plastikfri og etisk fremstillet.

De erremstillet af 100% af planter, og de er certificeret bæredygtigt produceret økologisk bomuld (48 %) og FSC naturgummi certificeret af Fair Rubber Association (52 %), så de er miljøvenlige, fri for skadelige stoffer og certificeret med STANDARD 100 by OEKO-TEX®.

Kooshoo hårelastikker, 105 kr., naturesource.dk

Som lyseblå skyer

Au Maison lampe, der hedder mushy i sart lyseblå – den er 17 X Ø15 centimer. Den smukke lampe lyser ikke bare op – den skaber også en fantasifuld scene med sine legende farver og fængslende design, og tilføjer et strejf af personlighed til ethvert rum. Sig hej til levende elegance! Lampen er til 3xAAA batterier.

mushy au maison lampe

Lampe, 249 kr., magasin.dk

Lykkelige læber

Pat McGrath kan noget både med ‘indpakning’ og lækre produkter. Denne læbestift er absolut en lille luksusting at købe, men den er alle pengene værd.

Det er en moderniseret satinlæbestift, der dækker læberne med en vægtløs, silkeblød farve med en lysende, dugfrisk finish. Og så har den en legendarisk glans med sublim hydrering og en fængslende cremede konsistens. Den lette formel er tilsat botanisk kollagen og passionsfrugtekstrakt, og den glider på læberne og skaber en blød pudeeffekt. Ahhh …

Pat McGrath læbestift, 289 kr., sephora.dk

Til dine små husketing

Det koster ingen penge – det er pænt – du kan bruge det som stil- eller kladdehæfte – notesbog eller hvad du nu har brug for at skrive ned. Nemt at have med i tasken. Det er fra Flying Tiger.

kladdehæfte flying tiger

Notesbog, 10 kr., fås i alle Flying Tiger-butikker

Nej til lugt

Lad ikke svedlugt ødelægge dagen! En anti-lugtspray hjælper med at neutralisere dårlig lugt på overkrop og fødder. Den er nem at påføre og efterlader ikke hvide skjolder – men giver en frisk og citrusagtig duft, som holder hele dagen. Vegansk formel med tea tree-olie og aloe vera. Den er fra Hennes & Mauritz.

hm antilugt spray

Antilugtspray fra H & M, 69,99 kr., hm.com

En glad nederdel

I bedste hippie – eller skulle man sige festivalstil er denne lange nederdel fra Zara bare perfekt. Den er med patchworkpringg og er højtaljet og med elastisk linning.

zara nederdel

Zara nederdel, 299 kr., zara.com

Regnbueskum

De er pæne – de smager godt (med vaniljesmag ) – de pynter på kager – i slikskålen eller når du skal lave s’mores over bålet. Når du køber den store pose, giver du også 5 kroner til børnecancerfonden. En fin tanke. Fra FLying Tiger.

flying tiger skumfiduser regnbue

Skumfiduser, 25 kr., fås i alle Flying Tiger-butikker

Tjekkede trusser

De er pæne – enkle og behagelige at have på – fem-pakken med trusser i  i bomuldsjersey. Trusserne er medium dækkende bagpå og har almindelig talje samt foret kile. De er fra Hennes & Mauritz.

trusser hm hennes og mauritz

Fem par trusser fra H & M, 89,99 kr. hm.com

Toppen til det hele

Den er mega anvendelig – og fås nærmest i alle regnbuens farver. Den er i polyamid og er med tynde stropper og i en slim fit model. Den er fra Zara.

top zara

Top fra Zara, 79 kr., zara.com

Styr på alle dine ting og aftaler

Man kalder det en bullet planner (notesbog – men med plads til så meget mere end blot noter), for den har ‘indekseringer’ (faner) indeni – i fiiiine pastelfarver. Så nu kan du få styr på ALT dit shit – og siderne kan nemt rives ud, hvis sedlen skal gives videre. Den er perfekt og virkelig brugbar – og ja virkelig pæn. Fra Flying Tiger.

flying tiger notesbog

Bullet planner, 40 kr., fås i alle Flying Tiger-butikker

På med sløjfen

Man ser den alle steder – i fine girly farver – sløjferne. Her er en fra Sui Ava …

sløjfe sui ava

Sløjfe fra Sui Ava, 150 kr. magasin.dk

Opladning på den pæne måde

Den er ret pæn – den er 100 centimeter lang og så er den til at betale. Ladekablet passer til iPhones. Set hos Flying Tiger.

flying tiger mobil oplader kabel

USB-C-ladekabler, 35 kr., fås i alle Flying Tiger-butikker

Fin forårskjole

Som en fin regnbue er denne kjole også i skønne forårsfarver. Y.A.S – YASALIRA midikjole er med v-udskæring og knapper foran  samt ballonærmer med 3/4-længde. God til forårets fester. Den indeholder LENZING™ ECOVERO™, der er viskosefibre lavet af træmasse udvundet ved ansvarlig skovdrift og produceret på en måde, der der påvirker miljøet mindre.

yas kjole

Y.A.S. kjole, 299,95 kr., yas.dk

Skåle med omtanke

Start dagen med god samvittighed med Rosendahls Grand Cru Recycled skål, som du kan nyde din morgenmad i uden kvaler – den er nemlig fremstillet i 100% genanvendt glas.

Det klassiske, tidløse design med de velkendte dybe riller er bevaret, og ligeledes er funktionaliteten og brugsværdien, som vi kender den – glassene er stabelbare og perfekte i hverdagen. Glassene har en svag blågrøn tone, der kendetegner genbrugsglas, og farven kan variere en smule afhængig af det glas, der genbruges – men det vidner om glassets forhistorie, og gør samtidigt hvert glas unikt. De er mega brugbare og prisen virkelig fin – og du får to. Alt er godt. Også miljøet …

rosendahl skåle grand cru

Rosendahl Grand Cru skåle, 99,95 kr. for to styk, imerco.dk

Bedste bukser

De er i fineste lyserøde – de er baggy – de er lavtaljerede og så er de i fløjl. De er bare pæne og så girly. De er fra Monki.

bukser monki

Monki bukser, 349 kr., monki.com

 

Læs også:

 

Regnbuefarvet pandekage-lagkage

regnbue, regnbuekage, pandekage, pandekager, hyldeblomstkupler, hyldeblomst, vaniljekupler, vanilje, husblas, fløde, chokolade, kagecreme, creme, pastafarve, madfarve, farve, kage, lagkage, pandekage, dessert, nytår, jul, mad, kost, opskrift, sølv, glimmer, pride, lgbtqia+,
Den lækre appelsinmarmelade giver kagen en frisk og lækker smag. (Foto: Camilla Falkenberg)

· Mere fra samme kategori ·