Læs også:

Close
bi forår natur gren

Sebastian Klein og WWF vil have børnene med i kampen for bier, blomster og biodiversitet

Nyheder  | 

Sebastian Klein og WWF vil have børnene med i kampen for bier, blomster og biodiversitet · Nyt koncept skal bekæmpe voldelige grupperinger i København · Forsikringsselskab forventer mange indbrud i påsken · To bagmænd anholdt i sag om svindel for 11 millioner kroner · 136.322 mennesker så køerne springe på græs · Dagens video: Cuteness overload

Vi har udvalgt dagens væsentligste, informerende samt bedste nyheder til dig, så du hurtigt bliver opdateret på, hvad der sker i Danmark og resten af verden.

Sebastian Klein og WWF vil have børnene med i kampen for bier, blomster og biodiversitet

En ny børneguide klæder børnene og deres familier på til at skabe gode betingelser for biodiversitet i deres egne haver. Guiden er en del af dette års ’Danmarks Vilde Haver’, som WWF Verdensnaturfonden står bag.

Danske haver og altaner skal igen i år gøres vildere. WWF Verdensnaturfondens kampagne ’Danmarks Vilde Haver’ engagerer danskerne til at skabe mere biodiversitet i deres egne haver og vender tilbage for tredje gang. Denne gang med ekstra fokus på børnene.

En særlig børneguide, der er blevet til i samarbejde med Sebastian Klein, indeholder nemlig forslag til, hvordan børnene gennem aktiviteter og eksperimenter kan aktiveres i haver og på altaner til at skabe bedre betingelser for biodiversiteten.

– Naturen er et fantastisk sted at være for både børn og voksne, og der opstår nogle magiske øjeblikke, når vi i fællesskab får gode naturoplevelser og samtidig skaber bedre betingelser for biodiversiteten. Naturen skal være vildere, og til det skal vi blandt andet bruge al den vildskab, man finder hos børnene. Målet med guiden er at få flere børn og deres familier ud i naturen og vække interessen for, hvordan man passer godt på dyr og planter,” siger Sebastian Klein.

Sebastian Klein er sammen med biolog Anders Kofoed forfatter til bogen ’Naturen Kalder’ med 100 gode naturoplevelser i børnehøjde. Som ambassadør for WWF Verdensnaturfonden har Sebastian Klein været med til at udforme børneguiden til ’Danmarks Vilde Haver’ med ti aktiviteter, som børn kan lave i deres egne haver for at forbedre biodiversiteten og samtidig blive klogere på vild og urørt natur.

– Forskning viser, at børn trives fysisk og psykisk bedre, hvis de kommer ud og bruger naturen. Med WWF’s nye guide kan børnene samtidig gøre noget for at øge mængden af vilde dyr og planter i Danmark. Glade børn og en hjælpende hånd til vores trængte natur – det er jo en ren win-win, fortæller generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden Bo Øksnebjerg, der håber, at forældrene vil tage deres børn i hånden og sammen kaste sig ind i kampen for et vildere Danmark.

Danskerne er engagerede i biodiversitet. ’Danmarks Vilde Haver’ giver alle naturglade danskere mulighed for at tilmelde deres have eller altan som naturareal i Danmark. Alt, de skal gøre, er at gøre arealet mere naturvenligt. Mere end tre millioner kvadratmeter dansk have- og altanareal var sidste år tilmeldt ’Danmarks Vilde Haver’. Ambitionen er at få endnu flere områder med i år. Og selvom WWF Verdensnaturfonden nu lancerer en børneguide, så er ’Danmarks Vilde Haver’ for alle. Intet areal er for småt eller for stort, og hver en vild blomst, bi og bille tæller.

– Danmarks vilde haver’ gør ikke bare livet nemmere for de vilde dyr i Danmark. De vilde haver gør også danskerne mere bevidste om, hvad biodiversitet er for en størrelse, og – endnu vigtigere – hvorfor det er så vigtigt at skabe de bedst mulige rammer for den. Vores erfaringer fra tidligere år viser, at danskerne er meget engagerede og har en stor lyst til at kæmpe for biodiversiteten – også hjemme hos dem selv, siger Bo Øksnebjerg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.

Det er tredje gang, WWF Verdensnaturfonden står bag ’Danmarks Vilde Haver’, der blev lanceret første gang i 2020. I år samarbejder WWF Verdensnaturfonden med IKEA og Videncentret Bolius om projektet.

Vil du også være med til at gøre Danmark vildere?

På www.danmarksvildehaver.dk kan du tilmelde din have eller altan. Når projektet officielt går i gang lørdag 9. april, får du tilsendt en skræddersyet guide til, hvordan du kan gøre mere for biodiversiteten, og du vil samtidig modtage børneguiden.

Du tilmelder dig desuden et nyhedsbrev og får løbende tilsendt videoer, tips og tricks til at gøre din have eller altan mere vild. Derudover vil der være mulighed for at spørge eksperterne til råds undervejs og til at udveksle erfaringer med hinanden i ’Danmarks Vilde Havers’ gruppe på Facebook.

Fakta om biodiversitet i Danmark:

Den vilde danske natur er under pres, og kun omtrent en til to procent af den danske jord er reel vild natur. 389 arter er uddøde i Danmark siden 1970, mens knap 2000 arter aktuelt er truet af udryddelse. Biodiversitets- og naturkrisen er med andre ord ikke kun fænomener, man kender fra Amazonas eller Asiens jungler. Tab af arter og levesteder sker lige her – i din og min baghave.

Og derfor har WWF Verdensnaturfonden taget initiativ til ’Danmarks Vilde Haver’. Det er vigtigt, at vi alle sammen gør noget for biodiversiteten i Danmark. Hver kvadratmeter tæller.

I 2021 deltog mere end 3.500 husstande med sammenlagt mere end tre millioner kvadratmeter have og altan. I år satser WWF Verdensnaturfonden på at få endnu flere danskere og kvadratmeter med i kampen for et vildere Danmark.

bi forår natur gren
Nyt spændende samarbejde om børneguide … (Foto. Pexels)

Læs også: Der er plads til alle i naturen

Nyt koncept skal bekæmpe voldelige grupperinger i København

Et helt nyt samarbejde mellem Københavns Politi, Københavns Kommune og kriminalforsorgen udbygger indsatsen for at forebygge og bekæmpe den gruppebaserede vold i eksempelvis rocker- og bandemiljøet.

‘Forenet mod vold’ er overskriften på et nyt samarbejde, der skal øge trygheden for borgerne i Københavns Politikreds og reducere den vold, der udspringer af de kriminelle miljøer.

Københavns Politi, Københavns Kommune og kriminalforsorgen er allerede med i samarbejdet, men også andre myndigheder og dele af civilsamfundet kan løbende blive en del af projektet, der er støttet af Trygfonden.

– Der er nogle rigtig spændende og nye tanker i ‘Forenet mod vold’, og jeg er glad for, at vi dermed udvider den brede indsats, vi allerede har rettet mod kriminelle grupperinger i vores politikreds. Vi skal have en sikker og tryg by, og derfor drejer vi på alle de håndtag, vi kan, udtaler politidirektør Anne Tønnes.

Fokus i ‘Forenet mod vold’ er indsatser rettet mod de relationer og dynamikker, der er i de voldelige grupper. Ved direkte og målrettet kommunikation får udvalgte personer fra de kriminelle grupperinger serveret et klart budskab om, at myndighederne i bred forstand vil rette en fokuseret indsats mod alle personer i den pågældende gruppering, hvis én af personerne begår en voldelig handling, og at deres skadelige og voldelige handlinger ikke accepteres.

Samtidig bliver det understreget, at både myndigheder og civilsamfund er klar til modtage og støtte dem, der ønsker at lægge det kriminelle miljø bag sig.

– Det her handler om at skabe en tryggere by for alle københavnere og give mennesker, som er kommet ud i alvorlig kriminalitet, veje ud. Vi ser frem til at udvide samarbejdet med ‘Forenet mod vold’. Vores dygtige socialfaglige medarbejdere har mange års erfaring med at støtte og hjælpe mennesker, der ønsker at komme ud af de kriminelle grupperinger. Vi står parat til at tage imod de mennesker, som ønsker hjælp til at leve et andet liv, siger Karina Vestergård Madsen, socialborgmester i København.

‘Forenet mod vold’ bygger på et amerikansk koncept, der er afprøvet i en række byer i USA, og også svensk politi har taget metoden til sig. Forud for projektet har Københavns Politi sammen med Københavns Kommune og kriminalforsorgen arbejdet med at tilpasse projektet til københavnske forhold.

– Det er altid givende, når vi udvikler koncepter på tværs af myndigheder – og ligeså givende er det, når vi trækker på gode erfaringer fra andre lande. Bandegrupperinger har været en udfordring både indenfor og udenfor murene i flere år, så jeg ser meget frem til at følge projektet og se, hvilke resultater det skaber, og tror på, at vi med fælles hjælp og med vores fælles kendskab til bandegrupperingerne kan gøre en afgørende forskel, forklarer centerdirektør Mik Grüning.

Metoden og strategien bag ‘Forenet mod vold’ er forankret i National Network for Safe Communities ved John Jay College of Criminal Justice i New York. Eksperter derfra har netop været i København for at bidrage til, at indsatsen kommer godt fra start.

mand rocker hænder
Danskerne er bange for rockere og bander. (Foto: Unsplash)

Læs også: Flere betjente skal styrke trygheden i nattelivet

Forsikrings selskab forventer mange indbrud i påsken

Skadedirektør forventer mange indbrud i påskeferien. Her kan du læse, hvad vi mest frygter at miste. Det er typisk fem ting, vi frygter, at tyven tager med ved indbrud, viser undersøgelse foretaget af Codan.

Mange danskere har booket rejser i påsken i år efter corona-epidemiens aftagen. Derfor forventer skadesdirektør i Codan Danmark, Henrik Bundgaard, at mange vil opleve at komme hjem til et hus, der har haft ubudne gæster.

– Man skal tænke på, at tyvene har haft svære betingelser i de seneste par år, da mange har været hjemme i feriedagene. Hvis nogle enkelte på villavejen er taget nogle dage i sommerhus eksempelvis, så har der alligevel været masser af liv på vejen generelt. Det kan også afskrække tyve for at bryde ind i området, lyder det.

Statistikken for indbrudsskader i Codan viser da også sit tydelige sprog. Antallet af skader i 2018/2019 – altså før lockdown – sammenlignet med antal skader i 2020/2021 viser et fald på 65%, når man ser på skader som følge af indbrud.

-Vi forventer desværre at se tal igen, som vi så før corona. Så det gælder altså om at sikre sig, så godt man kan, siger Henrik Bundgaard.

Der er fem ting, vi er bange for skal blive stjålet. Flere af de genstande, vi absolut ikke vil miste, er desværre også på listen over ting, som højst sandsynligt forsvinder, hvis der er indbrud.

En undersøgelse lavet for nylig blandt 3.000 kunder i forsikringsselskabet Codan Danmark, afslører hvilke ting, vi er mest bekymrede for at tyven tager med sig:

Betalings- og ID-kort
Arvestykker
Computere, tablets og elektronik
Fotoalbum
Smykker og ure

– Svarene viser tydeligt, at vi frygter identitetstyveri, og det er samtidig en kriminalitetsform, som desværre fylder mere og mere hos folk, hvilket er helt forståeligt, forklarer Henrik Bundgaard.

En opgørelse fra brancheforeningen Forsikring & Pension viser dog, at de ting tyvene hovedsageligt går efter genstande, som er hurtige at tage med, og som er lette at sælge videre.

De kriterier opfylder ‘smykker og ure’ samt ‘computere, tablets og elektronik’, og kategorierne topper derfor også statistikken over ejendele, der anmeldelses og skal erstattes efter indbrud.

– Derfor er jeg heller ikke i tvivl om, at vi i endnu større omfang vil have skadesager, hvor kunder har mistet genstande, der er svære at erstatte, siger Henrik Bundgaard og fortsætter:

– Vi dækker naturligvis det økonomiske tab, men arvesmykker og værdifulde filer med fotos eller studieopgaver på computeren er desværre vanskelige at genanskaffe. Vi anbefaler derfor altid at lave en backup, gerne via cloudløsninger eller en godt gemt server, lyder det.

Man kan selv gøre en indsats for at forebygge, at tyvene kommer afsted med alt for mange værdigenstande.

De bedste råd til at undgå indbrud er:

Nabohjælp
Aftal med dine naboer, at I holder øje med hinandens boliger.

Terrassedøren
En god lås på bagsiden af huset er mindst lige så vigtig som en god lås i hoveddøren. Tyve foretrækker nemlig ofte at begå indbrud fra bagsiden af huset.

Hængsler
Der findes to måder at bryde en dør op på. Hvis det ikke lykkes for tyven at bryde døren op via låsen, kan de forsøge at bryde døren op via hængslerne. Sørg derfor for, at døren har to bagbeslag.

Postkassen
Husk at afbestille avisen. Bed eventuelt din nabo om at tømme postkassen og fjerne breve, aviser og reklamer.

Sociale medier
Sørg for, at dine sociale medier ikke afslører, at du ikke er hjemme.

Vinduer
Det er vigtigt at have godkendte låseenheder på både døre og vinduer. Forsøg også at få det til at se ud som om, at der er nogen hjemme, og undgå at trække persienner eller rullegardiner for. Et tænd og sluk-funktion på lamper og musikanlæg er en billig tyveriforsikring.

tyv indbrud hjem
Pas på tyvene i påsken … (Foto: PUnsplash)

Læs også: Påskefrokosten kan være til fare for kæledyrene

To bagmænd anholdt i sag om svindel for 11 millioner kroner

I en større sag om bedrageri anholdt vi i går to mænd på 22 og 26 år. De er sigtet for blandt andet via billån og kviklån at have svindlet for 11 millioner kroner.

Oprettelse af falske billån og overtræk på bankkonti i flere pengeinstitutter er en del af en sag, som Københavns Politi i går slog til i.

Efter ransagninger på flere adresser i Hovedstadsområdet blev to mænd på henholdsvis 22 og 26 år i aftes anholdt og sigtet i sagen. De er mistænkt for at have bedraget eller forsøgt at bedrage op mod 25 pengeinstitutter for et samlet beløb på 11 millioner kroner.

Politiet mistænker de anholdte for at være bagmændene i et organiseret netværk, og de er sigtet for bedrageri af særlig grov karakter. Flere personer er i forvejen sigtede.

– Vi mistænker de to mænd for at styre et netværk, hvor de selv og via stråmænd systematisk har oprettet billån og konti i en række forskellige pengeinstitutter. Der er fremstillet forskellige falske dokumenter og attester, som er blevet brugt, når der er søgt om lån og oprettelse af konti, fortæller leder af Afdelingen for økonomisk kriminalitet 1 ved Københavns Politi, vicepolitiinspektør Peter Reisz.

Da efterforskningen er langt fremme, valgte Københavns Politi ikke at fremstille de to sigtede i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling. De blev derfor løsladt efter sigtelsen, og Københavns Politi fortsætter nu den sidste del af efterforskningen efter ransagningerne sidste onsdag.

computer tastatur
To bagmænd anholdt i sag om svindel for 11 millioner kroner … (Foto: Pexels)

Læs også: Samlet 41 års fængsel for NemID-svindel

136.322 mennesker så køerne springe på græs

I søndags blev Økodag fejret over hele Danmark. 136.322 besøgende så med, da køerne sprang ud på græsset.

Økodag er forårets store festdag, hvor vi fejrer dyrevelfærden i det økologiske landbrug. Dagen blev fejret af 136.322 besøgende landet over, der så køerne springe ud på det grønne græs.

– Danskerne vil have dyr på græs, og dét giver økologien dem. Økodag er vores bedste eksempel på, hvad dyrevelfærd er i det økologiske landbrug. Det er en festdag, hvor vi binder bånd mellem land og by, siger forperson for Økologisk Landsforening Louise Køster.

42 værter over hele Danmark inviterede indenfor, og det er et stort arbejde at få så mange mennesker på besøg.

– Jeg er fuld af respekt for de økologiske landmænd, der inviterer indenfor på Økodag. Uanset om man får 250 eller 8.000 mennesker på besøg, så kræver det et stort arbejde og organisering af familie, venner og frivillige i området, siger Louise Køster, forperson i Økologisk Landsforening.

Det er nyt, at man skal booke billet til Økodag. Det har været efterspurgt af landmændene, som er værter på dagen.

– På den måde kommer det hele til at foregå lidt mere på landmandens præmisser, og det gør det nemmere for dem at sikre optimale parkeringsforhold, og at alle gæster får mulighed for at komme tæt på dyrene, slutter Malene Jensen, som er projektleder for Økodag hos Økologisk Landsforening.

I år kunne man også se Økodag live fra Hedegaard i Aulum på Facebook med Micki Cheng som vært. 700 så med live, da køerne blev lukket på græs.

Om Økodag:

  • Som dansker er du en del af verdens økologi-nation nummer ét. Vi er det land i verden, der køber flest økologiske fødevarer. Så når de økologiske landmænd over hele landet hvert år inviterer til Økodag, plejer det det at være et stort tilløbsstykke, hvor der kommer flere hundrede tusinde.
  • Økodag® er et registreret varemærke, hvilket betyder, at man altid skal nævne Økologisk Landsforening i sammenhæng med Økodag.
  • Økodag har eksisteret siden 2005.
  • Økodag arrangeres af Økologisk Landsforening i samarbejde med de økologiske landmænd og de økologiske mejerier Arla, Thise, Naturmælk, Øllingegaard, Them og Gläserne Meierei. Økodag har fået midler fra Mælkeafgiftsfonden og Fonden for Økologisk Landbrug.
ko økodag
Karensminde på Djursland. (Foto: Søren Gammelmark)

Læs også: Nemlig.com vil sætte turbu på salget af økologi

Dagens video: Cuteness overload

· Mere fra samme kategori ·