
Show it don’t tell it: Statement-mode med stærke budskaber
Er du utilfreds? Hop i en statement-T-shirt, og send dit budskab klart ud til omverdenen
De sociale medier flyder over med statements af alle slags lige for øjeblikket. Senest var der 8. marts ekstra fokus på girlpower i anledning af kvindernes internationale kampdag, og i det hele taget fokuserer mange brancher – også moden – på feminisme lige nu.
Derfor er statement items en af de helt store trends lige nu, og du kan nemt vise din mening uden hverken at åbne munden eller tømme bankkontoen.
Make a statement
Hvordan kommer man bedst ud med et budskab? Man tager det på, og det er ikke kun din T-shirt, der skal have et statement. Sokker, kasketter og nøgleringe – alt kan bruges. Vælg et statement med noget slagkraft, og som har en (politisk) betydning.
Vi har fundet de stærkeste budskaber, i kvindekampens ånd, frem til dig herunder.
Female is the future-T-shirt, 300 kr., Good Girls Club Copenhagen
Empowerment-T-shirt, 50 kr., Zara
Femme forever-T-shirt, 130 kr., Topshop
Sorry. I’m not here for your approval-T-shirt, 130 kr., Twintip
Pussy grabs back-T-shirt, 500 kr., Munthe
Til Munthes AW17-show havde designer Naja Munthe denne T-shirt på med teksten Pussy grabs back. Det var en reference til Donald Trump, og til showets finale havde topmodellen Nadja Bender en maske på af USA’s nyvalgte præsident.
GRLPWR-hættetrøje, 180 kr., H&M
Er Mads Nørgaards version til 700 kroner, lidt over dit budget til en hættetrøje, så har H&M også lavet en GRLPWR-hættetrøje, der er lidt mere budgetvenlig. Se Mads’ udgave længere nede i denne artikel.
We matter-sweatshirt, 130 kr., H&M
Make change-kasket, 80 kr., Monki
Boss lady-nøglering, 40 kr., H&M
Feminisme er for alle, og det er helt sikkert (ekstra) populært denne sæson! Derfor er det vist bare at sige – YOU GO GIRLS!
De lidt dyrere budskaber …
GRLPWR-hættetrøje, 700 kr., Mads Nørgaard (udsolgt i øjeblikket, men det er muligt at forudbestille)
Mads Nørgaard havde blandt andet designet en lyserød hættetrøje for at fejre kampdagen og samtidig støtte Kvinfo’s aftenarrangement i Vega. Hættetrøjen blev flittigt fremvist af bloggere, redaktører og andre kendisser på dagen, og den er allerede udsolgt på deres hjemmeside. GRLPWR er populært!

Feminist-statement-T-shirten over dem alle, og som er talk of the town, er fra Dior’s SS17-kollektion. Da kollektionen blev vist tilbage i efteråret, var den at finde overalt på internettet.
Ovenstående T-shirt var uden tvivl et af de mest omtalte items under modeugen, selv om den først bliver sat til salg til maj og kun i Diors butikker. Se den her.
Læs også:
Stjæl stilen: 5 brands, 5 printede T-shirts
Der er (desværre) stadig meget at kæmpe for på kampdagen