
Redaktionens bedste tips: Skagen
Vores mode- og skønhedsredaktør, Anna, har en forkærlighed for Skagen. Her giver hun sine bedste tips og ikke mindst looks til feriebyen
Facts om Skagen:
- Skagen er Danmarks nordligste by
- Den er kendt for Skagens-malerne P.S Krøyer, Anna Ancher og Michael Ancher
- Farven på husene har en speciel “Skagensgul”, og de er karakteristiske med deres hvide kanter på tagstenene
- Uge 29 har fået tilnavnet Hellerup-ugen, da mange gæster fra Hellerup-området samles i Skagen denne uge
Mit forhold til Skagen er noget helt særligt. Jeg er femte generation i Gl. Skagen og bruger helst hele min sommerferie blandt marehalm, blæst, vand og natur. Nåååh ja … og så selvfølgelig blandt hele min familie, en masse rosé og skaldyr. Skagen er mit andet hjem, vores hus, “Engel-Huset”, kender jeg bedre end mit eget hjem i Taarbæk. Om sommeren kan Skagen byde på alt lige fra kulturel verdensballet til jazz i havnen eller fest på diskotek Hyttefadet. Skagen er som den lille sorte kjole: Du vælger selv, hvor meget der skal styles og hvor meget fest og ballade, du orker.
For mig er de lange cykelture, den smukke natur og vores familiehistorie en ligeså stor del af ferien. Det er som balsam for sjælen – og jeg vil vove at påstå, at Skagen kan byde på noget for alle generationer, hvorfor jeg også tror, at hele min familie kan samles om et sted, lige fra min mormor på 85 år til min lille niece på tre år.
Stuen i Engel-Huset, som er dekoreret med gamle skibsskilte (Foto: Lise Palsby)
Hjemmelavet smørrebrød, som nydes i Engel-Husets have (Foto: Privat)
Det skal jeg huske at have med til Skagen
I gamle dage (altså for 10 år siden, da jeg var 17 år), pakkede jeg gerne tre kufferter og tog med: En til dårligt vejr, en til godt vejr og så en kun med festtøj og stiletter. Mine prioriteringer har sjovt nok flyttet sig, og i dag kører jeg mere sommerhusstilen end partystilen. Jeg har derfor fundet fem gode fund, som vil passe perfekt til sommerhusstilen i Skagen.
En god pyjamas
En god pyjamas er uundværlig, når du skal på sommerferie i et dansk sommerhus. Nogle dage kan jeg godt finde på at have hyggetøj på hele dagen, hvis solen ikke skinner, og det ikke er strandvejr.
Pyjamasskjorte, 429 kr. hos Magasin
Pyjamasbuks, 399 kr. hos Magasin
Engel-Huset. (Foto: Privat)
Solfaktor 30, en god bog, UGGs og en behagelig kjole
En solfaktor 30 til ansigtet er meget vigtig at have med, da solen i Skagen er megaskarp, selv når det er overskyet. Vinden kan også være lidt hård for huden, så det er vigtigt med masser af fugt til både krop og ansigt. Derudover skal jeg have Sara Blædels bog “Bademandens Datter” med. Jeg er stor fan af Jussi Adler, men har desværre læst alle hans bøger, så jeg venter håbefuldt på, at han snart kommer med en ny.
Mine UGG-støvler sidder nærmest groet fast på mig, når jeg er i Skagen. De er superfede at have på, når jeg skal ned og have en dukkert i Vesterhavet, hvor der både kan være store sten, tjære og en god blæst. De er perfekte til bare, kolde fødder, og jeg bruger dem også, når jeg går lange ture i klitterne, så jeg ikke skal være nervøs for hugorme.
En cool basickjole med lidt kant er det fedeste at have med i sommerhuset. Intet strammer, den er behagelig og passer til stort set alt. Vælg en farve, som passer sammen med resten af garderoben, så kan du selv vælge, om den skal styles med et par hvide sneakers eller et par høje espadriller.
Økologisk solcreme, 245 kr. hos Magasin / Bog af Sara Blædel, 169 kr. hos Bilka / Et par UGGs, 1.795 kr. hos Zalando.dk / Polokjole, 999 kr. hos Ganni
Noget af familien Engel på gåtur i klitterne. (Foto: Privat)
Der er dog et lille men …
Når det så er sagt, så er der stadig en lille partydronning gemt i mig. Derfor kan jeg ikke undvære nogle fede styles, jeg kan tage på, når jeg skal ud og vise mig lidt frem. Jeg har fundet fem superlækre styles, som vil passe perfekt til den helt rigtige partystil i Skagen.
Jimmy Choo-stilletter, ca. 4.650 kr. hos NET-A-PORTER / Øreringe, 79,95 kr. hos H&M / Kimono, 849 kr. hos Sissel Edelbo / Céline-solbriller, 2.550 kr. hos Kassandra / TOM FORD-parfume, 1.000 kr. hos Magasin
To begivenheder, jeg gerne vil dele med jer!
Der er mange ting, der betyder noget for mig, når jeg er i Skagen, men hvis jeg skal vælge to, som kan inspirere dig, hvis du skal besøge Skagen i sommerferien, så vil det være en frokost på Ruths Hotel og den verdenskendte Verdensballet.
Ruths Hotel i Gl. Skagen
Ruths Hotel byder på 52 værelser, hvor du kan medbringe hund og kat i Kunsterhuset, hvis du ønsker at have hele familien med. Ruths Hotel er blevet et samlingssted, hvis du ønsker en god frokost og et lækkert glas vin på en altid solrig terrasse. Vi har en fast tradition om at spise frokost på Ruths onsdag i uge 29 sammen med en masse familie og venner. Det er en fantastisk tradition, som er blevet et af vores højdepunkter i sommerferien – og det er sjovt nok altid godt vejr.
Verdensballetten i Skagen
Siden 2008 har Verdensballetten været rundt omkring i hele Danmark. Det er en let og uhøjtidelig ballet i verdensklasse, som kan opleves særligt udvalgte steder. I uge 29 er Verdensballetten i Skagen, og de medvirkende er alle internationale stjerner. Det er en virkelig stor oplevelse, da hele balletten sker under åben himmel ude ved Den Tilsandede Kirke i Skagen. En unik oplevelse, som hvert år slår benene væk under mig, og jeg må ofte nive mig selv i armen, for at være sikker på jeg ikke drømmer.
Verdensballetten er helt klart et must see, hvis du skal på ferie i Skagen i uge 29. (Foto: Privat)
Læs også: Redaktionens bedste rejsetips: London!
Læs også: Redaktionens bedste rejsetips: Kreta!
Læs også: Redaktionens bedste rejsetips: Island!
Læs også: Redaktionens bedste rejsetips: Barcelona!
Læs også: Redaktionens bedste tips: Vence i Sydfrankrig!
Læs også: Redaktionens bedste tips: Sommerferie i Norge!